Yozgat Hızlı Tren Projesi Devam Ediyor

Yozgat Hızlı Tren Projesi Devam Ediyor :Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “ustalık projeleri”ni Yurt gazetesine anlatırken, Yozgat’tan da geçen Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin devam ettiğini, Ankara-Sivas arasının 12 saatten 2 saate düşeceğini, Sivas-Erzincan hattının geçen yıl yapılan ihalesinin de değerlendirme sürecinde olduğunu bildirdi.
Bakan Yıldırım, 2016 yılında proje çalışmaları yapılacak 6 havalimanını da, Artvin-Rize, Edirne-Kırklareli, Yozgat, Niğde-Aksaray, Karaman ve Batı Antalya havalimanları olarak sıraladı.
244 bin nüfuslu Çorum, Merzifon Havalimanı’na ulaşımın biraz daha kısalacağı ve Ankara-Çorum-Samsun YHT projesine elbet bir gün başlanacağı umuduyla avunurken, 80 bin nüfuslu Yozgat, kısa bir vadede hem hızlı trene, hem de havalimanına kavuşacak.
Çorumlular, komşu Yozgat’ı kıskanmıyorlar, imrenerek izliyorlar. Ve yıllardır, makûs talihlerine kahrediyorlar.2 Comments

  1. Yozgatlılar belki bana kızacak ama Sayın bakanımızın açıkladığı havalimanları içinde ki Yozgat havalimanının maliyet-etkinlik analizi yönünden değerlendirmesi yapıldığı zaman bu anlamda verimliliğinin istenen düzeyde olamayabileceğini düşünmekteyim. Ancak Yozgat’ a en yakın il pozisyonundaki Çorum (110 km) ili arasında orta noktada olan ve coğrafi açıdan da hava trafiği için riski olmayan Çorum’ un Alaca ilçesi civarında Yozgat -Çorum havalimanı projelendirilmesinin Hem Yozgat Hem de Çorum’ a hizmet veren verimli bir eser olacağını düşünmekteyim.

  2. Ala gibi düz ve arada bir yere havalimanı daha verimli ve ekonomik olacaktır.

Yorumlar