90 dakika sistemi için yargıya gidecekler

90 dakika sistemi için yargıya gidecekler :İzmir Büyükşehir’in 90 dakika sisteminden çıkardığı 4 yerleşim biriminin ulaşım ücreti yüzde 100 arttı. Kocaoğlu, “Mağduriyet var ama bir düzen uygulamalıyız” diyerek kapıları kapattı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz haftalarda İZBAN’ın Torbalı Tepeköy Hattı’nın devreye girmesi nedeniyle yaptığı yeni düzenleme kapsamında Urla’nın Zeytinalanı ve Bademler beldeleri ile Torbalı ilçe sınırları içindeki Ayrancılar, Pancar, Tekeli gibi yerleşim yerlerini 1,5 saatlik süre içinde toplu ulaşım araçlarına iki ve daha üzeri binişleri ücretsiz kılan 90 dakika sisteminden çıkarması, bölgede yaşayan binlerce vatandaşı mağdur etti. Urla Zeytinalanı’nda yaşananlara tepki gösteren vatandaşlar zamların geri alınması amacıyla imza kampanyası başlattı. Ücret tarifesi ve bazı otobüs hatlarında yapılan düzenlemeye tepkiler bununla da sınırlı kalmadı. Torbalı Ayrancılar da yaşayan vatandaşlar 13 Şubat’ta yürürlüğe sokulan yeni tarifeyi protesto etmek amacıyla geçtiğimiz günlerde eylem yaptı. Yeni tarifeye tepkiler çığ gibi büyürken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konu hakkındaki sessizliğini bozdu. Bir televizyon kanalında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Kocaoğlu; “Bunu bir yerde kesmek zorundaydık” diyerek uygulamanın aynen devam edeceğinin sinyalini verdi. “Zeytinalanı’nı aldık, Kalabak’ı neden almıyoruz? Ayrancıları aldık, Zeytincileri neden almıyoruz?” diyen Kocaoğlu; “Kuzeyde Menemen, güneyde Menderes batıda da Güzelbahçe… Bu ilçeler ve bunlara bağlı mahalleler 90 dakikanın içinde kalacak, geriye kalanlar dışında… Ayrancılar’dan binen 4.8 lira verecek, bunun başka çaresi yok. Ben bu gemiyi götürmek zorundayım” diye konuştu. “Hadi Urla’yı aldım, Güzelbahçe’nin ne kabahati var?” diyen Kocaoğlu; “Burada 4 tane mağduriyeti kabul edilebilen yerleşim yeri var. Bunları da 2.40’la götürebilirdik ama bir düzen uygulamak lazım. Konum olarak onlara denk geldi. Ayrancılar’dan binen 4.8 lira veriyor. Fazla ama yapacak bir şey yok” yorumunu yaptı.
YARGIYA GİDECEKLER
Kocaoğlu’nun açıklamaları yeni düzenleme nedeniyle mağdur olan ve ‘düzeltilecek’ düşüncesi ile bekleyen binlerce vatandaşı hüsrana uğrattı. Kocaoğlu cephesinde bunlar yaşanırken Zeytinalanında 4 mahalle muhtarının öncülüğünde başlatılan imza kampanyası da sona erdi. Toplanan 1772 imzayı önceki gün Büyükşehir Belediyesi’ne teslim eden mahalle muhtarları; “Eğer girişimlerimiz sonuç vermezse konuyu yargıya taşıyacağız. Kazanılmış hakkımız elimizden alınmak isteniyor. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. Kocaoğlu’nun yanlış bilgilendirildiğini düşündüklerini belirten mahalle muhtarları; “Eğer bu girişimlerimiz sonuç vermezse son çare olarak Zeytinalanı’nın Güzelbahçe’ye bağlanması için yeni bir imza kampanyası başlatacağız. Kampanya sonucu topladığımız imzaları da direkt Başbakanlığa göndereceğiz” diye konuştu. Zeytinalanı Mahalle Muhtarı Mustafa Aydın ise imzaları teslim etmek için gittikleri Büyükşehir Belediyesi’nde tesadüf eseri Urla CHP ve MHP Büyükşehir belediye meclis üyeleri ile karşılaştıklarını belirtti, “Kendilerine böyle bir sosyal belediyecilik anlayışının olamayacağını, düzenlemenin adil olmadığını söyledik. Encümen üyesi arkadaşlar telefonda imzaları teslim etmemizi, ilk meclis toplantısında yaşanan mağduriyeti meclis gündemine taşıyacaklarını söylediler” dedi.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar