Avrasya Tüneli'nin maliyeti 1,2 milyar dolarAvrasya Tüneli’nin maliyeti 1,2 milyar dolar :İstanbul’da gerçekleştirilen yatırımlarla ilgili bilgi evren Bakan Yıldırım, İstanbul’a şu ana kadar 17 milyar dolarlık yatırım yapıldığını ve bunun 90 milyar doları bulacağını ifade etti. Yakın zamanda kullanımda olması planlanan Avrasya Tüneli projesinin maliyetinin ise 1,2 milyar dolar dolduğunu açıkladı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,şu ana İstanbul’a 17 milyarlık yatırım yapıldığını ve bu yatırımların ilerleyen zamanlarda 90 milyar lirayı bulacağını ifade etti.
Özellikle ulaşım konusunda İstanbul’da çok büyük yatırımlara imza attıklarını dile getiren Yıldırım İstanbul’da şu anda halen devam eden projelerin sonuçlanmasıyla 90 milyar liralık yatırım gerçekleştirilmiş olacağını dile getirdi.
Türkiye gündemine ve şu ana kadar yapılan şehir yatırımlarıyla ilgili olarak gazetecilere demeç veren Bakan Yıldırım, İstanbul’un trafiğini rahatlatması planlanan Avrasya Tüneli’nden de bahsetti. Yıldırım İstanbul’daki ulaşımı önemli ölçüde rahatlatacağını düşündüğü Avrasya Tüneli projesinin maliyetinin 1,2 milyar dolar olduğunu da açıkladı.
Bunun devamında Bakan konuşmasına şöyle devam etti: “Bununla birlikte yapımı devam eden İstanbul-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi projesinin maliyeti 6,3 milyar dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve devamı yolların maliyeti 2,5 milyar dolar, 3. havalimanının maliyeti 13,1 milyar dolar, Haliç Yat Limanı projesinin maliyeti ise 600 milyon dolar. Bütün bu projelerimiz, İstanbul’un ulaşımını kolaylaştıracak ve büyük ölçüde de tamamlanmış projelerdir”
Marmaray sayesinde İstanbul’dan Gebze’ye kesintisiz gidilebileceğini ifade eden Yıldırım,inşası süren Marmaray’ın devamı banliyö hatlarının rehabilitasyonu projesi tamamlandığında İstanbul’un Gebze’den Halkalı’ya kadar toplam 76 kilometrelik metro ayarında bir sisteme kavuşacağını dile getirdi.
Bakan Yıldırım, bu sayede şehir içi ulaşımda Gebze’den Halkalı’ya kesintisiz ve aktarmasız gidilebileceğinin altını çizdi. Bakan Marmaray’a entegre olacak projelerden de söz etti.
Yıldırım,”Hatta yüksek hızlı tren de Pendik’te kalmayacak, Halkalı’ya kadar ulaşacak. Şu anda inşasını yürüttüğümüz iki metro projemiz var. Bir tanesi, Sabiha Gökçen Havalimanı ile Kaynarca arasında ve ortalama 7-7,5 kilometre seviyesinde, bütünüyle alttan yol alıyor.
Bu hat Kaynarca’da Kadıköy-Kartal metrosuna entegre oluyor. Dolayısıyla Sabiha Gökçen Havalimanı’nı metro şebekesine katmış oluyoruz. Güneyde de bu hat, Marmaray’a entegre oluyor”dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.