Çelebi Bandırma Limanı demiryolu avantajını kullanıyor (Foto Galeri)Çelebi Bandırma Limanı demiryolu avantajını kullanıyor :Konumu itibariyle Türkiye’nin en önemli limanlarından biri olan Çelebi Bandırma Limanı, demiryolu ile denizyolu entegrasyonunun en güzel örneklerinden biri…
Gemi başına günlük 10 bin ton, yıllık bazda ise 11 milyon ton elleçleme rakamlarına ulaşan Çelebi Bandırma Limanı, ihracatımızda önemli bir rol oynuyor.Rıhtımlara kadar ulaşan ulusal demiryolu hattına sahip ülkemizin nadir limanlarından biri olan Çelebi Bandırma Limanı, bu imkanı avantaja çevirmeye devam ediyor.
Tren yolu altyapısının geliştirilmesi ile yük taşımacılığına yapılan yatırımların arttırılması, müşterilerin lojistik maliyetlerinin azalmasına ve alternatif limanları kullanarak kesintisiz taşıma ağına sahip olmalarına imkan veren ve 2016 yılına demiryolu operasyonuyla giren Çelebi Bandırma Limanı, vagon ile gemi bordasına kadar taşınan 2000 tona yakın hurda yükünü 1,5 gün gibi kısa bir sürede gemiye yükledi.
TCDD’nin lojistik süreçteki tecrübesi ve desteği ile gemi,saha ve vagon hareketleri uyumlu bir şekilde gerçekleşirken verimli bir operasyona imza atıldı.
Ulusal demiryolu ağı ile hinterlandında bulunan Balıkesir, Kütahya, Manisa ve Eskişehir gibi endüstri bölgelerine ekonomik ve kesintisiz bağlantı sağlayabilen liman, benzer operasyonların yakın gelecekte artarak devam etmesi için çalışmalarını sürdürüyor.
Müstesna konumu, gelişmiş multimodal altyapısı ve buna uygun makine ve ekipman parkı ile Çelebi Bandırma Limanı, ülkenin en donanımlı birkaç limanından biri. Çağımızın gelişen taşıma metodu olan tren yolunun rıhtımlara kadar girebilmesi hinterlandın güneyde Afyon, doğuda Konya, Batıda Çanakkale’ye kadar ulaşabilmesine imkan sağlıyor. Ayrıca ülkemizin ana liman bölgelerinden biri olan Ambarlı’ya yakınlığı, hinterlandımızda bulunan müşterilerin, feeder gemilerle Ambarlı’ya oradan da tüm global destinasyonlara kolaylıkla ulaşabilmesine yardımcı oluyor. Balo projesi kapsamında Çelebi Bandırma Limanı’na inşa edilen tren-feri bağlantısı, özel tip gemilere vagonların direkt yüklenebilmesine olanak sağlıyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.