Derince Limanı'nın büyütülmesi için Valilik ÇED'e bile lüzum görmediDerince Limanı’nın büyütülmesi için Valilik ÇED’e bile lüzum görmedi : İşletme hakkı 39 yıllığına 543 milyon dolar karşılığında özel şirkete devredilen Derince Limanı’nın büyütülmesi için denize 400 bin metrekare dolgu yapılacak. Kocaeli Valiliği, dolgu ve dip taraması yapılması için hazırlanan proje için ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı verdi.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bünyesindeyken özelleştirilen Derince Limanı’nın adı ‘Safi Port’ olarak değiştirildi. Kocaeli Valiliği ise limana 400 bin metrekare dolgu ve dip taraması yapılması için hazırlanan proje için ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı verdi. Limanın önündeki alana 2 yıl içerisinde 212 bin metrekarelik, sonrasında ise 188 bin metrekare olmak üzere toplam 400 bin metrekare dolgu yapılacak.
Derince Limanı’nı 39 yıllığına kiralayan Safi Holding, geçen yıl mart ayından itibaren limanın işletmesini aldı. D-100 Karayolu’nun kenarındaki, içerisinden demiryolunun geçtiği limanda yeniden yapılanma başladı. Safi Port’ta dolgu yapılması için proje hazırlandı. ‘Safi Port Derince Limanı İlave Dolgu Yapımı ve Dip Tarama Projesi’, 2 Şubat tarihinde Kocaeli Valiliği’ne sunuldu. Kocaeli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sitesinden yapılan duyuruda ise proje için ÇED raporunun gerekli olmadığı vurgulandı.
HALK BİLGİLENDİRİLMEYECEK
Açıklamada, “Bakanlığımıza sunulan dosya incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince Safi Port Derince Limanı İlave Dolgu Yapımı ve Dip Tarama Projesi’ne Valiliğimizce ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmiştir.” denildi.
ÇED raporuna lüzum görülmeyince, projeyle ilgili halkı bilgilendirme toplantısı da yapılmayacak. Limanda daha önce 87 bin 719 metrekare dolgu alanı bulunduğu belirtildi. Yeni yapılacak dolgu alanlarının 2 aşamadan oluşacağı, 2016 ve 2017 yıllarında 212 bin metrekarelik alanın, 2018 ve 2020 yıllarında ise 188 bin metrekarelik alan olmak üzere toplam 400 bin metrekarelik alanda dolgu yapılacağı bildirildi. Yeni yapılacak dolgu alanlarıyla birlikte toplam 487 bin metrekarelik dolgu alanı yer alacak.
Projede, deniz dibi taraması deniz seviyesine ve dip özelliklerine göre yapılacak. Dip tarama işlemi sonucunda yaklaşık 785 bin metreküp hacminde malzeme çıkacağı tahmin ediliyor. Dip tarama işleminin ise 2017 ile 2020 yılları arasında yapılması planlanıyor.
‘ÇED olumlu raporu gerekli’
Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok, devasa bir proje için ÇED raporuna gerek duyulmamasının yasalara aykırı olduğunu öne sürdü. Altunok, şunları kaydetti: “10 bin metrekarenin üzerindeki her dolgu için ‘ÇED olumludur’ belgesine ihtiyaç var. Yeni bir mevzuat çıktı, güya bazı projeler ÇED’den muaf tutulabilir diye. Fakat bunlar kamu yatırımları için söz konusudur.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.