İran Kuzey-Güney demiryolu projesi inşaatına başladıİran Kuzey-Güney demiryolu projesi inşaatına başladı : İran, ülkeyi Rusya ve Azerbaycan’a bağlayacak demiryolu hattının kendi bölgesindeki bölümünün inşaatına başladı
Rusya ve Azerbaycan’ı İran’a bağlayan Kuzey-Güney demiryolu hattının İran bölümünün inşaatına başlandı.
Azeri Trend ajansından alınan habere göre, İran’ın Bakü büyükelçisi Mohsen Pakayin gazetecilere konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İranlı diplomat, yeni tren hattının inşaatı hızlandırılmış bir tempoda yürütüldüğünü söyledi.
İran Büyükelçisi, “Hattın İran ve Azerbaycan arasındaki bölümü bu yıl, Kazvin-Raşt bölümü ise 2017 yılında tamamlanacaktır. Aynı zamanda Raşt-Astara demiryolu inşaatı da yapılacaktır” dedi.
Kuzey Avrupa’yı Güney-Doğu Asya ile bağlayacak olan ve İran, Azerbaycan ve Rusya demiryollarını hattının parçası olması beklenen Kuzey-Güney projesinin bir parçası olan Kazvin-Raşt-Astara hattının toplam maliyetinin 400 milyon dolar olduğu açıklandı.
Şimdiki tahminlere göre, demiryolunun yıllık kapasitesi 1,4 milyon yolcu ve beş milyondan yedi milyon tona kadar kargo taşıması olacak. Yeni demiryolu hattında 22 tünel ve 15 köprü inşa edilecek.
Kuzey-Güney demir yolu hattından ilk basamakta yılda altı milyon ton, gelecekte ise yılda 15-20 milyon ton yükün taşınması planlanmaktadır.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.