İZBAN Hattı Torbalı'nın Kaderini DeğiştirdiİZBAN Hattı Torbalı’nın Kaderini Değiştirdi :Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Torbalı’yı pilot bölge olarak seçti. 2 oda bir salon , 3 oda bir salon, emekliler ve özürlüler için konut seçeneği şıkları için anket çalışması başlattı.
İZBAN’ın Torbalı’ya kadar uzamasıyla ulaşım sorunu da çözülen İzmir’in Torbalı ilçesinin kaderi değişiyor. Markalaşma yolunda hızla ilerleyen ilçeye şimdi de TOKİ konutları yapılacak. İzmir’de oturanların başvurabileceği konutlar için 25 yaşından büyük olma kriteri aranıyor.
HABERİN AYRINTILARI ŞÖYLE:
Başbakanlık toplu Konut İdaresi İzmir’de yeni inşa edeceği konut projesi için Torbalı’yı pilot bölge ilan etti. Bu amaçla TOKİ tarafından Torbalı’nın genelini kapsayan bir anket çalışması başlatıldı. Vatandaşın konut tipi tercihini öğrenmek için düzenlenen anket formunda; Alt gelir gurubuna hitap eden 2 oda bir salon seçeneği, Sosyal konut olarak bilinen 3 oda bir salon seçeneği, emekliler için ve özürlüler için konut seçeneği şıkları bulunuyor. TOKİ’nin konutları nerede yapacağı ve Torbalı’da kaç adet konut inşa edeceği 15 gün sonra neticelenecek anket çalışmasından sonra kesinlik kazanacak. TOKİ’nin Torbalı’nın Yazıbaşı Mahallesi’nde 2010 yılında tamamladığı bir toplu konut projesi mevcut.
Günde 1500 başvuru alındı
İlçedeki TOKİ başvuruları Torbalı Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından koordine ediliyor. İmar Müdürlüğü tarafından görevlendirilen bir ekip belediye binasında gelen taleplerle ilgileniyor. 2 gün önce alınmaya başlayan talepler için İmar Müdürlüğü’ne günde ortalama 1500 kişi başvuru yaptı. Başvurular sadece Torbalı ile sınırlı değil. İzmir’in her ilçesinden gelen talepler değerlendiriliyor. Başvuru yapacak vatandaşlardan 25 yaşından büyük olmak ve İzmir sınırlarında en az bir yıl ikamet etme şartı aranıyor. Eşi vefat etmiş olan dul bayanlardan yaş sınırı istenmiyor. Başvuru yapacak engellilerin, dulların ve şehit yakınlarının İzmir’de en az 3 yıl ikamet etmesi şartı gerekiyor.
Başkan Görmez, ‘Torbalı’nın marka değeri artıyor’
Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, İZBAN hattının ilçeye kadar uzanmasıyla Torbalı’nın marka değerinin arttığına dikkat çekerek, “TOKİ’nin İzmir’de yapacağı yeni toplu konut projesi için pilot bölge olarak Torbalı’yı seçmesi kayda değer bir gelişme. Bu gelişme Torbalı’nın İzmir’de yükselen prestijini gösteriyor. Bunlar İZBAN’ın devreye girmesinin Torbalı’ya yansımalarının açık belirtileri. Torbalı artık İzmir’in merkez ilçelerinden birisi konumunda ”dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.