İZBAN, TCDD'ye hat bakım kullanım bedeli ödemiyorİZBAN, TCDD’ye hat bakım kullanım bedeli ödemiyor :AK Parti İzmir Milletvekili Kaya, CHP Genel Sekreteri Sındır’ın muhalefet yapma uğruna gerçekleri çarpıtarak kamuoyunu yanılttığını belirtti
Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği’nce “Dünyanın En İyi İşbirliği” ödülü verilen TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığındaki İZBAN’a ilişkin olarak CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır’ın yaptığı açıklamalara, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya sert cevap verdi. Bakan Binali Yıldırım’ın “Söz konusu İzmir’e hizmetse gerisi teferruattır” düsturunu kendilerine esas aldıklarını ancak Kamil Okyay Sındır ve CHP’liler için durumun böyle olmadığınn görüldüğünü ifade eden Kaya, “değerli bir proje üzerinden ucuz siyaset yapılarak ortak iş yapma ve uzlaşma kültürünün arkadan hançerlendiğini” dile getirdi. Sındır’ın “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD’ye her yıl ‘hat kirası bedeli’ olarak 30 milyon lira ödediği” iddiasın gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Kaya, “İZBAN tarafından TCDD’ye ödenmesi gereken hat bakım kullanım bedeli bugüne kadar hiç ödenmemiştir. Ödenmediği gibi bugüne kadar ESHOT payı olarak İZBAN gelirinden toplam 14 milyon lira belediye şirketi tarafından kaynağında kesilmiştir.
CHP’liler tarafından her fırsatta dile getirilen, İZBAN banliyö sisteminin hayata geçirilmesi için TCDD’nin katkılarının yetersiz olduğu iddiaları da koca bir yalandan ibarettir. TCDD elektrifikasyon, sinyalizasyon, istasyon yapımı ve kamulaştırma bedeli olarak 322 milyon dolarlık yatırım, 2006-2015 yılları arasında 117,5 milyon lira nakit sermaye aktarımı yapmıştır” dedi. Kaya, bu tablonun Sındır’ın iddialarının gerçekle bağdaşmadığını açıkça ortaya koyduğunu kaydetti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bir süre önce Kamil Okyay Sındır için, “Bornova Belediyesi’ni iyi yönetemedi. Bu yüzden aday gösterilmedi” dediğini de hatırlatan Kaya, CHP Genel Sekreterinin “söylediği yalanlarla kendini gülünç duruma düşürdüğünü” dile getirdi.

Reklamlar