Kocaeli'de Tramvay Hattı ÇalışmasıKocaeli’de Tramvay Hattı Çalışması :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Akçaray Tramvay Projesi kapsamında yapımına başlanan raylı sistem hat güzergahındaki ağaçların kesildiği iddialarına yönelik bir açıklama yaptı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, belediyenin ağaçlandırma çalışmaları sonucunda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan “Yeşil Berat Ödülü” aldığı kaydedildi.
Büyükşehir Belediyesi’nin ağaçlara zarar vermediği ifade edilen açıklamada, “Kocaeli’de raylı sistem devrini başlatacak olan Akçaray Tramvay Projesinin güzergah çalışmaları sırasında da ağaca ve yeşile gösterilen özen devam ediyor. Tramvay hattıyla ilgili güzergah alternatifleri arasında yer alan Yürüyüş Yolu’ndan, tarihi çınar ağaçlarına zarar gelebileceği endişesiyle vazgeçilmişti. Bu hassasiyet çerçevesinde mevcut güzergah üzerinde bulunan sınırlı sayıdaki ağaç, köklerine ve dallarına hiçbir zarar verilmeden alınarak, daha uygun yerlere yeniden dikiliyor” değerlendirmesinde bulunuldu.
-“Sökülen ağaçlar, kentin farklı yerine dikiliyor”
Ağaçların köklerine ve dallarına zarar verilmeden taşındığı anlatılan açıklamada, ağaçların belediyenin fidanlığına götürülerek bakıma alındığı bildirildi.
Açıklamada, daha sonra ağaçların kentin farklı yerlerine yeniden dikildiği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:
“Büyükşehir Belediyesi, kentte 2004 yılında kişi başına 1 metrekare olan bir yeşil alanı, ağaçlandırma çalışmaları sonucunda 10 metrekareye yükseltti. Kocaeli’de 12 yıllık dönemde kentte 6 milyon 793 bin fidan dikildi. Dikilen fidan sayısının dünya standartlarının çok üzerinde olurken, 2004’te kişi başına 1 metrekare olan yeşil alan, 2016’da 10 kat arttı.”

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.