Körfez Geçiş Köprüsü Mayısta AçılacakKörfez Geçiş Köprüsü Mayısta Açılacak :İzmit Körfez Geçiş Köprüsü mayısta açılıyor. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, “Yıl sonunda projeyi bitiriyoruz” dedi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyolu kapsamında yapılan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü ve Orhangazi Samanlı viyadüklerinde incelemelerde bulundu. Dünyanın dördüncü en büyük köprüsünü yaptıklarını belirten Bakan Yıldırım, “Yalova-İzmit bağlantısı olan 40 kilometrelik bölümün önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. İstanbul ve Geçiş Köprüsü bölümü ise 10 Mayıs’ta bitecek. Yıl sonunda projemizi tamamlayacağız” diye konuştu.
12 MİLYAR LİRA HARCANDI
Otoyol ve köprünün toplam maliyetinin 30 milyar lira olduğunu belirten Yıldırım, “Köprü, tünel ve yol çalışmalarında şu ana kadar 12 milyar lira harcandı. Yol tamamen bittiğinde İstanbul’dan İzmir’e ulaşım 3 saatte tamamlacak. Projenin bitince Marmara ve Ege Bölgesi birbirine bağlanacak” dedi. Dünyanın dördüncü büyük köprüsünün açılacağı günü iple çektiklerini söyleyen Yıldırım, “Mayıs ayının sonuna doğru açılışımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Vatandaşlarımız buradan geçiş yapacak. Buranın pahalı olduğunu söylüyorlar. Ancak burası alternatif gidişlerle karşılaştırıldığında pahalı olmadığı görülecek” dedi.
İSİM İÇİN YARIŞMA AÇILABİLİR
Bakan Yıldırım, köprüye verilecek isimle ilgili şunları söyledi: “Köprüye isim olarak milletimiz, geçmişimiz ve ülkenin kalkınmasında büyük emeği olan büyüklerimizin ya da yerleşim alanlarından birinin ismini verecektir. İsimle ilgili belki yarışma da açabiliriz. Kamuoyunun vereceği isim önemlidir. Ama buraya öyle bir isim verilmeli ki, ülkenin geçmişinden geleceğine yön vermeli, milletin ilerlemesini sağlamadır.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.