Marmaray'ı 118 milyon insan kullandıMarmaray’ı 118 milyon insan kullandı :Bugüne kadar 118 milyon kişinin Marmaray’ı kullandığını söyleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul için henüz güzergâh çalışmalarını tamamlamadıklarını da belirtti
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray’ın 118 milyon yolcu taşıdığını belirterek, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden araç geçişi yüzde 12 azaldı” dedi. Yıldırım, Kanal İstanbul Projesi için de “Güzergâhla ilgili çalışmaları henüz tamamlamadık” ifadelerini kullandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 2016 bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Yıldırım, bakanlık çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:
235 MİLYARLIK PROJE: Bakanlığın toplam proje sayısı 3 bin 705 adet. Toplam proje tutarı 235 milyar 591 milyon TL. Şimdiye kadar 126 milyar 168 milyon TL’lik proje gerçekleşti. Kalan projelerin maliyeti ise 109 milyar 423 milyon TL.
118 MİLYON KİŞİ KULLANDI: Bugüne kadar 118 milyon kişi Marmaray’ı kullandı. Bu İstanbul nüfusunun 7 katından fazla. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden araç geçişi yüzde 12 azalmış durumda. Bu da projenin toplu ulaşıma ne kadar katkı sağladığının somut bir göstergesi.
FİRMA KAYNAKLI GECİKME VAR: Marmaray projesinin devamı olan Gebze-Halkalı banliyö hattında maalesef firmayla ilgili bir gecikmemiz var. Firmanın yaşadığı mali sıkıntılarla ilgili gecikme var. Burada da sorunu çözdük, 2 yıl içinde Marmaray’ın devamı olan trenler geçecek.
HAVADA HIZLI BÜYÜME GELDİ
DÜNYANIN ÜÇ KATI: Havacılıkta 2003’te 34 milyon taşımacılığımız var. Şuan 190 küsur milyona ulaştık. İlk defa iç hatlar dışı geçti. 97 milyon 490 bin taşıma olmuş. Havacılıkta dünyadaki payımız 2003’te 0.45 iken, yüzde 2’ye yaklaşmış durumda. Bu da dünya büyümesinin üç katı bir büyümeyi Türkiye havacılıkta gerçekleştirdi.
THY KÜRESEL MARKA: THY bütün kıtalarda bayrak gösteren önemli bir şirket haline geldi. 2003’te 60 noktaya uçuş yapıyorduk şu anda 261 noktaya ulaşmış olduk. 18’nci sıradan 9’a yükselmiş durumdayız. Avrupa’da 3’üncü sıradayız. Birçok bakımdan ve uçuş ağında da dünyada birinciyiz.
GÜZERGÂH NETLEŞMEDİ: Kanal İstanbul projesi için 5 güzergâh üzerinde çalışıyoruz. Hiçbir güzergâhı bugüne kadar resmen açıklamış değiliz. Ancak çalışmalar esnasında bölgede birtakım tahminlerle spekülasyon oluşturuluyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.