Podmoskovye'de havaray istasyonu kurulacakPodmoskovye’de havaray istasyonu kurulacak :Podmsokovye’de Temmuz ayında ilk havaray istasyonunun kurulacağı bildirildi. Halen Podmoskovye’de 1 kilometre uzunluğunda “Strela” havaray sisteminin hayata geçirilmeye başlandığı belirtildi.
Moskova ajansının verdiği habere göre, havaray sistemini hayata geçirecek olan “Morton” şirketi hazırlık çalışmalarını tamamladı. İnşaat alanında beton direkler dikilmeye başladı, alana “Strela” havarayı için gerekli demir konstrüksiyon malzemeleri taşınmaya başladı. İnşaat alanında 10’a yakın ekipman da yerini aldı. Bu çalışmalara paralel olarak Almanya’da da havarayların üzerinde yolcu taşıyacak olan ilk test vagonu da toplanmaya başladı.
“Strela” havaray sistemi İlyinsko-Usovo semtinden geçecek daha sonra Novorijsky karayoluna paralel olarak devam edecek ve Novorijsky karayolunun 22. kilometresindeki aktarma noktasına TPU’ya kadar gidecek. Hava rayın uzunluğu 8 kilometre olacak. İlyinsko-Usovo semtinde ve Novorijsky karayolu üzerinde bulunan devasa altyapılı binaların yanlarında birkaç durak yapılması planlanıyor. Durak sayısı orada yaşayanların ve bölgeye taşınacakların talepleri doğrultusunda belirlenecek. TPU’dan sonra “Myakinino” metro istasyonuna kadar da Podmoskovye hızlı tramvay hattı çekilecek.
Podmoskovye’de havaray sisteminin kurulması konusu uzun yıllardır gündemdeydi. Önceleri Moskova’yı Podmoskovye şehirleriyle birleştirme planları vardı ancak başkent yetkilileri şehir ulaşımının zaten çok yoğun olduğunu dikkate alarak bu fikre sıcak bakmadılar.