TCDD Genel Müdürü Yıldız TÜDEMSAŞ’ı Ziyaret Etti

omer yildiz tcdd
omer yildiz tcdd

TCDD Genel Müdürü Yıldız TÜDEMSAŞ’ı Ziyaret Etti :TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, yaptığı yatırım hamleleri ile demiryolu sektörüne birçok yenilik kazandıran, yönetim anlayışındaki farklılaşma, tezgah/tesis yenileme çalışmaları ve sahip olduğu uluslararası sertifika/kalite belgeleri ile son yıllarda kendinden söz ettiren TÜDEMSAŞ’ı ziyaret ederek son gelişmeleri yerinde inceledi.


TSI standartlarına uygun yük vagonlarının üretiminin gerçekleştirildiği Vagon Üretim Fabrikasını ve ECM kalite standartlarına uygun onarım yapan Vagon Onarım Fabrikasını gezen Ömer Yıldız TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan’dan Ar-ge çalışmaları ve üretim planı hakkında bilgi aldı. Sektörün yurt içinde gerektirdiği her türlü sertifikaya sahip olan TÜDEMSAŞ’ta kurumsal kapasitenin artırılması ve modernize edilen fabrika sahaları, üretim hatları, kalite kontrol laboratuvarları ve malzeme stok sahaları yerinde görüp, TSI’lı yeni nesil yük vagonlarını inceleyen TCDD Genel Müdürü Ömer YILDIZ ve beraberindeki heyet TÜDEMSAŞ’ın yaptığı çalışmaları yerinde gördü.
Ziyaret, ülkemizde modern demiryolu hatlarının inşası ile birlikte, yeni nesil demiryolu araçlarının özgün tasarım ve yerli teknolojiyle ülkemizde üretilmesine yönelik ortaya konan “Milli Tren Projesi” içerisinde yer alan, TÜDEMSAŞ’ın yürütücülüğünü yaptığı Yeni Nesil Milli Yük Vagonu projesi ve Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı Ar-Ge Dairesi Başkanlığı ile başladı. Ömer YILDIZ, Ar-Ge Dairesi Başkanlığı tasarım ofisinde yük vagonlarının TSI’a göre üretilmesindeki aşamalar olan; tasarım, projelendirme, test ve sertifikasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. Sonrasında , Şirket bünyesindeki Vagon Onarım Fabrikasının gezilerek, bakım onarım ve revizyonu yapılan yük vagonlarının son durumu, fabrika bünyesindeki tesis ve tezgâhların incelenmesi ve Bakım Yönetim Sistemi ECM (Entities in Charge of Maintenance – Bakımdan Sorumlu Birim) Sertifikasyonu Bakım Temin Fonksiyonu çalışmalarında gelinen son noktayı yerinde incelendi.

Ardından; 2008 yılına kadar dökümhane olarak kullanılan 2015 yılı itibariyle Şirketin vagon onarım kapasitesini artırmak amacıyla yenilenerek ikinci bir vagon onarım fabrikası olarak ülkemize kazandırılan yeni Vagon Onarım Fabrikası gezildi. 10 bin m2 si kapalı olmak üzere toplam 12 bin m2’lik bir alanda faaliyete başlayan fabrika, modern ve yeni yüzü ile “Sivas’ın yük vagon üretim ve onarım merkezi olması” hedefinin önemli bir adımı.

11 Farklı Tip, TSI’lı Yeni Nesil Yük Vagonu Üretilecek

TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız ve beraberindeki heyet, teknik donanımı ve üretim alt yapısıyla sektörün ülkemizdeki en donanımlı fabrikası olan Vagon Üretim Fabrikasını gezerek ziyarete devam etti. Ziyaretçiler, 2011 yılı itibariyle ülkemizde demiryolu sektöründe ilk defa kullanılmaya başlayan ve o tarihten bu güne kesintisiz bir şekilde kullanılan robot kaynak hattını incelediler. 5 kollu 3 üniteden oluşan hattı tamamlayan çok sayıda fikstürü inceleyerek, fabrika müdürü ve çalışanlardan yapılan üretimler hakkında bilgi aldılar.

TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız ve beraberindekileri yeni nesil yük vagonları hakkında bilgilendirdi. Koçarslan; “TSI (Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartnameleri), 2000’li yıllardan itibaren Avrupa Birliğinin genişlemesiyle birlikte ülkeler arasında ortaya çıkan uyumsuzlukları giderebilmek, Trans Avrupa Demiryolu Ağında (TEN) yük taşıyan vagonlarının, kesintisiz ve güvenli olarak çalıştırılabilmesi sağlamak ve bu vagonların belirli standartlarda ve kalitede üretilmesini garanti altına almak amacıyla Avrupa Birliğince ortaya konan teknik düzenlemeleri ifade eder. TSI’a göre üretimin ilk ürünleri 2015 yılında seri üretimine başlanarak TCDD’ye teslim ettiğimiz Rgns ve Sgns tipi konteynır taşıma vagonlarıdır.

Rgns vagonu 20,5 tonluk darası ile sınıfında Avrupa’nın en hafif ve çok amaçlı taşıma vagonlarından. Bu vagonla konteynerle taşımacılık yapılabildiği gibi, uzun ve yassı mamuller, boru vs. gibi çok farklı yükler de taşıyabilecek şekilde tasarlandı. Tamamen milli bir tasarım olan Rgns tipi yük vagonu 80 farklı yükleme senaryosu ve entegre (kompakt) boji fren sistemi ile tamamen yenilikçi bir ürün. Şirketin seri üretimini yaptığı bir diğer yeni nesil yük vagonu Sgns ise 17,4 tonluk darası ile Avrupa’nın en hafif daralı konteynır taşıma vagonudur.

2016 yılında da üretimi devam eden bu vagonlardan sonra TÜDEMSAŞ’ta önümüzdeki aylarda üstü açılıp kapanabilen Cevher Vagonu (Talns tipi) ve Isıtmalı Sarnıç Vagonu (Zacens tipi) üretimine başlanacak. Şu an prototipleri üretilip, test çalışmaları devam eden vagonlar ülkemizde TSI’a göre ilk defa üretilecek olup, sektördeki büyük bir boşluğu giderecektir.

2016 yılının son çeyreği içerisinde ise, ülkemizde modern demiryolu hatlarının inşası ile birlikte, yeni nesil demiryolu araçlarının özgün tasarım ve yerli teknolojiyle ülkemizde üretilmesine yönelik ortaya konan “Milli Tren Projesi” içerisinde yer alan, TÜDEMSAŞ’ın proje yürütücülüğünü yaptığı Yeni Nesil Milli Yük Vagonu raylara konulacak.
TÜDEMSAŞ Ar-Ge Dairesi Başkanlığı ve diğer birimlerden çok sayıda teknik personelin yoğun çalışmalarının ardından projeye son şekli verilerek, Milli Yük Vagonu olarak Sggmrs tipi, H-tipi üç bojili, mafsallı, bojiye entegre (kompakt) fren sistemli, konteyner taşıma vagonu yapılmasına karar verildi. Bu vagon 3 bojili olarak üretilecek olup, kullanılacak bojiler ülkemizde ilk defa üretilecek olan H tipi bojilerdir. H tipi boji klasik Y25 bojiye göre dara açısından avantajlı olup, bu vagonda kullanılacak bojiye entegre kompakt fren sayesinde yaklaşık 2 tonluk bir dara avantajı elde edilecektir. Bu fren sistemi uzun yıllar bakım gerektirmemesi sebebiyle de tercih edilmiştir. İhalesi 2015 yılı içerisinde gerçekleştirilen projede şu anda prototip üretimi aşamasına gelinmiştir. Sggmrs tipi konteynır taşıma vagonunun 2016 yılının son ayında seri üretime geçilecek olup, 2017 yılında bu vagondan 150 adet üretecektir.”

Ülkemiz demiryolu ağında yer alan yük vagonlarının yaşları ve teknik özelliklerini dikkate alarak, sektörün değişen ve gelişen ihtiyaçlarını çerçevesinde, yeni ve teknolojik vagonların üretilmesine öncelik veren TÜDEMSAŞ; şu an ürettiği Rgns ve Sgns tipi vagonlar, 2016 yılı içerisinde üreteceği Talns ve Zacens vagonları ile Milli Yük Vagonu Sggmrs tipi vagonunda kullanılan ekipmanlar, çoklu yükleme senaryoları ve vagonların daraları ile Avrupa’da oldukça iddialı.
Yapmakta olduğu Ar-Ge çalışmalar sayesinde 2015-2018 yılları arasında toplamda 11 tip vagon için TSI sertifikasyonunu tamamlayarak pazara sunacaktır.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar