Uzunköprülüler Tren Seferlerinin Devam Etmesini İstiyorUzunköprülüler Tren Seferlerinin Devam Etmesini İstiyor :TCDD’nin Uzunköprü- Çerkezköy, Kapıkule-Çerkezköy demir yolu hattı tren seferlerini durdurma kararı Uzunköprülüler’i üzdü.
TCDD’nin Uzunköprü- Çerkezköy, Kapıkule – Çerkezköy demir yolu hattı tren seferlerini durdurma kararı Uzunköprülüler’i üzdü. İlçe Belediye Başkanı demir yolunda yaptığı basın açıklamasıyla yaşanacak mağduriyeti gündeme getirip, TCDD’nin kararını gözden geçirip, tren seferlerine devam edilmesini talep etti.
Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, demir yolunda basın açıklaması yaparak, zarar ettiğini gerekçe gösterip TCDD’nin seferlerini durdurmasının getireceği olumsuzlukları paylaştı. İşbilen, açıklamasında şunlara yer verdi:”TCDD’dan yapılan açıklamaya göre 15 Şubat 2016 tarihinden itibaren Uzunköprü-Çerkezköy, Kapıkule – Çerkezköy demir yolu hattı tren seferleri durdurulmuştur. Durdurma kararında, maliyetin karşılanmadığı, zarar ettiği belirtilmektedir.
“DAR GELİRLİ VATANDAŞ ETKİLENECEK”
TCDD istatistiki verilerine göre şimdiye kadar hiç kâr yapmamıştır. Türkiye geneli düşünüldüğünde sadece bu hatların iptali vatandaşımızı ulaşım anlamında zora sokacaktır. Uzunköprü ve köylerinin genç nüfusunun Çerkezköy ve Çorlu bölgesinde olduğu düşünülürse bu karar dar gelirli vatandaşlarımızı etkileyecektir. İstatistik rakamlarına göre 2001 – 2005 yılları arası 5 yıl; Türkiye’nin en fazla yolcu taşınan hattı olmuştur.
“EKONOMİK, SOSYAL KÜLTÜREL AÇIDAN OLUMSUZ ETKİLER GETİRECEK”
Hattın yolcu taşımaya açılması çok yeni olmasına rağmen (20.10.2015); bu karardan vazgeçilmesi Uzunköprü için ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan da olumsuz etkiler getirecektir.
TCDD’nin yeni güzergâhlar oluşturma çabalarının olduğu bu zamanda işleyen bir hattın işlemez hale sokulması da çelişki oluşturmaktadır.
TCDD’nin kamu kurumu olması ve hizmet ifasında ticari amaç gütmemesi de tren seferlerimizin devamının haklı olacağını ortaya koymaktadır.
İnancımız; TCDD’nin bu kararı bir kez daha gözden geçirip, tren seferlerine devam kararı olmasından yanadır.”

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.