Eskişehir Tramvay Aracı Alımı İhalesi İptal Edildi

Eskişehir Tramvay Aracı Alımı İhalesi İptal Edildi :Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 14 tramvay alım ihalesi, 26 milyon 600 bin Euroluk teklifin ihalenin yaklaşık fiyatından çok yüksek olması nedeniyle iptal edildi.


Konuyla ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre 9 firmanın katılmak için evrak aldığı Tramvay İhalesinde iki şirketten teklif alındı. Polonya şirketi Pojazdy Szynowe Ğesa Bydgoszcz S.A ve İspanyol şirketi Construcciones Y Auxılıara De Ferrocarriles S. A. ‘nın teklifleri incelendiğinde İspanyol şirketinin zarfından ihaleye katılamayacağına ilişkin yazı sunduğu görüldü. Polonya şirketinin verdiği 26 milyon 600 bin Euroluk teklifinin de belirlenen yaklaşık fiyattan çok yüksek olması üzerine, İhale Komisyonunun oy birliğiyle aldığı kararla ihale iptal edildi. İhale ileri bir tarihte yapılacak.

İHALE KOMİSYONUNUN GEREKÇELİ KARARI

Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay ihalesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi:

9 şirket doküman satın alındı. 2 şirketten teklif alındı. Sadece 1 teklif geçerli kabul edildi. Ekonomik açıdan en avantajlı teklifi, Pojazdy Szynowe Ğesa Bydgoszcz S.A 26.600.000.00 Euro teklif etmiştir.

Gerekçe: 25.03.2016 Cuma günü saat 11.00’de 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 19. Maddesine göre ihalesi yapılan Tramvay Alım ihalesine ait teklif zarfları saat 11.00’de idare yetkilisi tarafından komisyona teslim edildi. İhale teklif zarflarının İhale Komisyonunca teslim alındığına dair tutanak imzalanmıştır.

Tramvay Alımı İhalesine;

1-Pojazdy Szynowe Ğesa Bydgoszcz S.A,

2-Construcciones Y Auxılıara De Ferrocarriles S. A. olmak üzere toplam iki isteklinin teklif verdiği, istekliler ile birlikte hazır bulunanlara duyurularak, teklif zarfları incelenmiş ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 30 uncu maddesine uygun olduğu tespit edildikten sonra, idaremizin belirlemiş olduğu yaklaşık maliyet açıklanmıştır. Teklif zarfları alınış sırasına göre açılarak belgeleri kontrol edilmiş Construcciones Y Auxılıara De Ferrocarriles S.A’nın evrak sunmadığı ve ihaleye teklif veremeyeceğini bildirir yazı sunduğu tespit edilmiş ve Pojazdy Szynowe Ğesa Bydgoszcz S.A’nın teklif mektubu ile geçici teminatın usulüne uygun olup olmadığı kontrol edildikten sonra, isteklinin teklif fiyatı açıklanarak, teklif zarfı değerlendirilmek üzere oturum kapatılmıştır.

İhale Komisyonumuz tarafından yapılan tekliflerin değerlendirmesinde;

1-Pojazdy Szynowe Ğesa Bydgoszcz S.A evrakların tam ve usulüne uygun olduğu ve 26.600.000.00 Euro teklif ettiği tespit edilmiştir.

İhale Komisyonumuz tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Pojazdy Szynowe Ğesa Bydgoszcz S.A’nın 26.600.000.00 Euro teklifinin ihalenin yaklaşık maliyetinden yüksek olması sebebiyle ihalenin iptal edilmesine ve 4234 sayılı Kamu İhale Kanununun 40. Maddesine göre ihale yetkilisinin onayına sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”


İlk yorum yapan olun

Yorumlar