İETT'den iklim değişikliğine temiz çözüm

İETT’den iklim değişikliğine temiz çözüm :İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Kartal Peron Alanı’na kurduğu rüzgar türbini ile yılda yaklaşık 6 bin 250 kilovatsaat (kWh) elektrik üretimi sağlayacak.
İETT’den yapılan açıklamaya göre, temiz enerji kaynaklarının sayısını artırarak işletmedeki elektrik ihtiyacının karşılanması ve böylece iklim değişikliğiyle mücadele hedefleniyor.
Daha önce, Beylikdüzü Metrobüs Park Sahası’na rüzgar türbini kurulumu gerçekleştiren İETT, Kartal’daki 2,4 kilovatlık rüzgar türbini ile şehir şebekesinden bağımsız şekilde elektrik üretilecek. Sistem ayrıca 6 kilovatlık güneş panelleriyle desteklenecek.
Yıllık enerji üretim miktarına göre sistem yılda yaklaşık 3 bin kilogram karbondioksit gazı salınımını engelleyecek ve yaklaşık 250 ağacın sağlayacağı katkıyı sağlayacak.
İstanbul’da 145 yıldır hizmet veren İETT, ekonomi, ekoloji, enerji ve etkinliğini kapsayan prensiple yola çıkarak, 2023 vizyonu için kaynakların verimli kullanılmasına yönelik projelere devam edeceğini de duyurdu.
sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar