İstanbul rayına oturuyor

İstanbul rayına oturuyor :Kent içi toplu taşımacılıkta ekonomik, konforlu ve güvenli bir hizmeti İstanbul halkına sunmayı amaçlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi birçok projeyi hayata geçiriyor. ‘Her Yerde Metro Her Yere Metro’ sloganıyla raylı toplu taşıma sistemlerinin çoğaltılması amaçlanırken, dünyanın önde gelen metropolünün kesintisiz bir ulaşım hizmetine kavuşması hedefleniyor.
İstanbul rayına oturacak’ diyerek metro yatırımlarına hız verilen, Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük metro yatırımının gerçekleştirildiği metropolde, 2023 yılına kadar her ilçeye, her mahalleye metro ile erişilebilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Ulaşımda tam entegrasyonun başlatıldığı İstanbul’un, dünyanın pek çok gelişmiş şehrinden daha uzun ve daha modern bir ulaşım sistemine kavuşması amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda vatandaşların dakikalarla yolculuk edebilmesi hedefine adım adım yaklaşılıyor.
Bu sene içerisinde 4 farklı metro hattı hizmete girmeye hazırlanıyor. İşte megakentte metronun gideceği o semtler…
Sürücüsüz metroda sona doğru
Çalışmalar tamamlandığında ülkemizin ilk sürücüsüz metro hattı olacak Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı’nda sona gelindi. 20 km’lik mesafeyi 26 dakikaya indirecek hat, Anadolu yakasının ikinci metrosu olacak.
Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl, Çekmeköy/Sancaktepe ile birlikte 16 istasyonun bulunduğu güzergah üzerinde vatandaşlar kısa sürede istedikleri noktaya ulaşacak.Kartal’dan Kaynarca 8 dakika
Anadolu yakasının ilk metrosu Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nın devamı olan Kartal-Kaynarca güzergâhında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Yakacık, Pendik ve Kaynarca’da çalışmalar tamamlandığında istasyon sayısı 19’a, hattın uzunluğu ise 26,5 kilometreye çıkacak. Ayrıca Kadıköy-Kaynarca arası yolculuk süresi de 38,5 dakikaya inmiş olacak. Trafikte 40 dakikaya kadar çıkan Kartal-Karnarca yolu ise 8 dakikaya kadar düşmüş olacak.

Halkalı Gebze Marmaray Yüzeysel Metrosu
Cumhuriyet tarihinin en büyük ulaşım projelerinden Marmaray 29 Ekim 2013 tarihinde işletmeye açıldı. Bu parkurda 3 yeraltı (Üsküdar, Sirkeci ve Yenikapı) ve 2 yerüstü (Ayrılıkçeşmesi, Kazlıçeşme) istasyonu bulunuyor. Ayrılık Çeşmesi ile Kazlıçeşme arasındaki seyahat süresi toplam 18 dakikadan oluşuyor. 2016 yılında tamamlanacak projeler içerisinde yer alan Halkalı Gebze Marmaray Yüzeysel Metrosu tamamlandığında Gebze’den Halkalı’ya 115 dakika içerisinde konforlu bir şekilde gitmek mümkün hale gelecek.
Marmaray Projesi’nin hayata geçmesiyle toplam hat uzunluğu 76 km olacak ve Gebze-Halkalı arasında 2-10 dakikada bir sefer yapılacak. Sistem tam olarak devreye alındığında bir yönde saatte 75 bin yolcu taşınması planlanıyor.
63,5 kilometrelik hatta yer alan istasyonlar şöyle: Halkalı, Mustafa Kemal, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Gebze.

Mecidiyeköy’den Çamlıca’ya teleferik
Mecidiyeköy ile Çamlıca arasında hizmet verecek teleferik ile vatandaşlar sadece 22 dakikalık bir yolculukla boğaz manzarası eşliğinde seyahat edecek. 10 kilometrelik mesafede 6 durak olacak. Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Altunizade, K.Çamlıca, B.Çamlıca ve Cami istasyonlarından oluşacak güzergah ile saatte 6 bin kişi taşınacak.
Anadolu yakasını Avrupa yakasına bağlayacak olan Mecidiyeköy Çamlıca teleferik hattının bu sene içerisinde açılması planlanıyor.
Turistik amaçlı kabinlerin de yer alacağı hatla iki yaka arası ulaşım rahatlayacak ve turizme destek verilmiş olacak.

Avrasya Tüneli bitiyor
Avrasya Tüneli Projesi (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi), Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak. İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor.
Proje inşaatının beklenenden hızlı yürütülmesi sonucunda bu senenin sonunda faaliyete geçmesi bekleniyor. Çalışmalar tamamlandığında İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inerken güvenli ve konforlu yolculuğun ayrıcalığı yaşanacak. Çevre ve gürültü kirliliğinin azalmasına da katkı sağlanacak.

Hedef: 2019 yılına kadar 400 km hat
8 bin 500 yıllık tarihi, Asya ve Avrupa medeniyetleri arasında bir köprü ve ekonomik merkez olma özelliği ile İstanbul, dünyanın en fazla ziyaretçi çeken 6’ncı büyük şehri olma özelliği taşıyor. Dünyanın en eski ikinci yer altı toplu taşıma sistemine 1874 yılında sahip olan İstanbul’da modern kent içi raylı sistemler 1989 yılında işletilmeye başlatılmış.
İlk yeraltı metro sistemine Taksim-4.Levent hattının 2000 yılında hizmete açılması ile sahip olan İstanbul, 2014 itibarıyla 140 km’yi aşan raylı sistem ağına sahip. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Ana Planı’na bağlı kalınarak mevcut raylı sistem hatlarının 2019 yılına kadar 400 km’ye, uzun vadede ise 776 km’ye uzatılması hedefleniyor. Bu yatırımlarla birlikte İstanbul halkına modern hayata uygun güvenli, konforlu bir toplu ulaşım imkânı sağlanacak ve ulaşımda raylı sistemlerin payı önemli oranda artırılacak.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar