İstanbul-Selanik hızlı tren çalışmaları bu yıl başlayacak

İstanbul-Selanik hızlı tren çalışmaları bu yıl başlayacak :Ulaştırma Bakanı Yıldırım, İstanbul’dan Edirne’ye kadar yüksek hızlı tren yapımını bu yıl başlatacağız. Yunanistan tarafı da çalışmaları başlatırsa birkaç yıla proje tamamlanır.
ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türk Konseyi Ulaştırma Bakanları Toplantısı’na katıldı. Yıldırım, önceki gece Türkiye-Yunanistan dostluk gala yemeğinde Başbakan Davutoğlu’nun “Selanik ile İstanbul arasında hızlı tren planlıyoruz” sözünün hatırlatılmasıyla şöyle dedi: “Biz İstanbul’dan Edirne’ye kadar yüksek hızlı tren yapımını bu sene başlatacağız. Bu, bahsedilen projenin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Avrupa Birliği Ortaklık Öncesi Katılım Fonları’nı kullanmak suretiyle Yunanistan’da da devamı yapılınca bahsedilen proje gerçekleşmiş olacak. Bizde zaten belirli bir aşamaya geldi. Benzer şekilde Yunanistan tarafı da bu çalışmaları başlatırsa ümit ederim birkaç sene içerisinde bu proje de tamamlanmış olur. Ve böylece Türk-Yunan dostluğunun bir göstergesi olarak da bu hat devreye girmiş olur.”
Şaşılacak bir ücret değil
“3. Köprü’yü devletin bütçesinden yapmıyoruz, bunun bir maliyeti var” diyen Bakan Yıldırım, burada şaşırılacak veya yadırganacak bir şey olmadığını dile getirdi.
3. Köprü’yle Avrupa’ya geçiş
BAKAN Yıldırım, Anadolu, Kafkasya, Orta Asya ve hatta Çin’in batısına kadar olan bölgenin gelecekte hem taşımacılık hem ticaret hem turizm bakımından çok daha önemli hale geleceğini belirterek, “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Projesi’ni tamamlayacağız, 2016 sonu itibarıyla burada trenleri yürütmüş olacağız. Çin’den kalkan bir tren Hazar’ı, Bakü-Tiflis-Kars’ı geçerek Anadolu topraklarına, orandan da Marmaray’dan Balkanlar’a ve Avrupa’nın batısına kadar kesintisiz gidebilecek” dedi.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.