Sığınmacıların demiryolu eylemi sürüyor

Sığınmacıların demiryolu eylemi sürüyor : Yunanistan’ın İdomeni kasabasındaki kampta bekleyen sığınmacıların, bölgedeki demiryolunu ulaşıma kapatma eylemi devam ediyor

Yunanistan’ın, Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasında bulunan kampta bekleyen sığınmacılar, sınırın açılmamasına tepki olarak pazartesi günü başlattıkları demiryolunu ulaşıma kapatma eylemini sürdürüyor.

Bölgedeki demiryolunun üzerine çadır kuran ve banklar yerleştiren grup, Avrupa Birliği (AB) tarafından uygulanan yerleştirme politikasına inanmadıklarını ve sınırdan uzaklaştıkları takdirde “unutulacaklarını” ifade etti.

Iraklı sığınmacılardan İdi Canan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yerleştirme sürecinin son derece uzun ve yavaş işlediğini belirterek, “Buradaki kamptan ayrılmak istemiyoruz. AB’nin sınırları açması için beklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Protestolarına devam edeceklerini kaydeden Canan, “İdomeni’den başka bir kampa gidersek, dünya bizi unutur. Diğer toplumlara mesajlarımızı iletemeyiz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (BMMYK) Selanik Bürosu Başkanı Marco Buono da İdomeni’deki kampın mevcut sığınmacı sayısını kabul edebilecek kapasitede olmadığını belirterek, “Sığınmacıları anlıyorum, son derece yorgun hissediyorlar.” diye konuştu.

AB’nin uyguladığı yerleştirme programının sığınmacılar için çözüm olabileceğini vurgulayan Buono, “Yunanistan’a çok sayıda sığınmacı geldiği için sürecin yavaş işlediğinin farkındayız. Buradaki insanlardan biraz daha sabır bekliyoruz.” dedi.

Bu arada, İdomeni’deki sığınmacı kampında sayıları 12 bini bulan sığınmacılar, 7 Mart’tan bu yana Makedonya’ya geçiş yapabilmek için sınırdaki bekleyişlerini sürdürüyor.

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.