Tika Ürdün’de Hicaz Demir Yolu Müzesi Kuracak

Tika Ürdün’de Hicaz Demir Yolu Müzesi Kuracak :Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ürdün’de Hicaz Demiryolu Amman Tren İstasyonunu restore ederek, müzeye dönüştürecek. TİKA Amman Program Koordinasyon Ofisinin resmi açılışı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ürdün ziyaretiyle yapılacak.

TİKA Ürdün’de yeni faaliyet göstermeye başlamasına rağmen projeleriyle ülkede etkin bir rol oynuyor. Bu çerçevede TİKA eğitimden restorasyona, sağlık alanından insani yardıma kadar birçok alanda projeye imza atıyor.
II. Abdülhamid Han döneminin önemli projelerinden biri olan Hicaz demir yolu, 1900-1908 yılları arasında Şam ile Medine güzergahında inşa ettirildi. Demir yolunun yapımına 1 Eylül 1900 tarihinde Şam ile Der’a arasında başlandı. Şam’dan Medine’ye doğru yapımına başlanan hat; 1903 yılında Amman’a, 1904’te Maan’a, 1 Eylül 1906 yılında Medayin-i Salih ve 31 Ağustos 1908’de Medine’ye ulaştı. Hicaz demiryolu hattının ana istasyonları arasında Amman’ın yanı sıra Şam, Der’a, Katrana ve Maan istasyonları yer alıyor.

Eğitim eksikliği, ekonomik yetersizlik, bakımsızlık, nedeniyle uzun süre sahipsiz kalan Amman tren istasyonunda bulunan tarihi üç yapı, çeşitli nedenlerle bozulma sürecine girmişti. Bu nedenle Amman tren istasyonunda istasyon görevlileri için lojman olarak inşa edilen üç yapıya fonksiyon verilerek restorasyonunun yapılması ve yanına çevresine uyumlu yaklaşık 1500 m² alanlı yeni bir Hicaz demir yolunun tamamının anlatıldığı müze binasının yapılması için TİKA tarafından proje hazırlandı.

ÜRDÜN’DE SIĞINMACILARA YARDIM
TİKA ve Ürdün Haşimi Krallığı Hayır Kurumu işbirliğinde başkent Amman’ın 4 farklı bölgesinde 1500 aileye gıda ve battaniye dağıtımı yapıldı. Yardım yapılan ailelerin yüzde 70’i Suriyeliler, yüzde 30’u Filistinli ve Ürdün vatandaşlarından oluşuyor. Ülkede toplam 1 milyon 375 bin Suriyeli mülteci bulunurken bunların sadece 110 bini Suriyeli sığınmacı kamplarında yaşıyor.

TİKA Ürdün’de, sosyokültürel programlar kapsamında, toplumun ve üst düzey yöneticilerin dikkatlerini yetim ve engelli sorunları üzerine çekmek, bu konuda kamuoyu oluşturmak amacıyla ’Tarihe Yolculuk ve Sosyal Sorumluluk’ sloganıyla Ürdün’de 12 kampta yaşayan Filistinli 200’den fazla yetim ve engelli çocuk iftar sofrasında buluşturdu.

Türkiye ile Ürdün arasında her alanda kardeşlik, dostluk köprüleri kurmak, ilişkileri güçlendirmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi spor Kulübü işbirliği ile Ürdün Güreş Federasyonundan 15 kişilik milli sporcunun Türkiye’de eğitim almasına TİKA tarafından destek sağlandı.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.