Torbalı'da TCDD'nin 25 Bin Metrekarelik Alanı Belediyeye Devredildi

Torbalı’da TCDD’nin 25 Bin Metrekarelik Alanı Belediyeye Devredildi :Torbalı ilçe merkezinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’na (TCDD)ait 25 bin metrekarelik alan, sosyal yaşam kampüsü yapılmak üzere Torbalı Belediyesi’ne devredildi. Devredilen arsanın çok kıymetli olduğuna vurgu yapan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Bu sıradan bir arsa devri değil, bir ilçenin çehresini değiştirecek büyük bir adımdır. Binali Yıldırım Bakanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.
İzmir’in en hızlı gelişen ve büyüyen ilçelerinden olan Torbalı’da, Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi’nden sonra ikinci büyük yeşil alan için de çalışmalara başlandı. Cumhuriyet, Alpkent ve Ertuğrul mahallelerinin bulunduğu bölgede TCDD’ye ait 25 bin metrekarelik arsa sosyal yaşam kampüsü yapılmak üzere Torbalı Belediyesi’ne devredildi.
TCDD Vagon Onarım Merkezi olarak projelendirilen 25 bin metrekarelik alan, yapılan protokolle resmen Torbalı Belediyesi’ne devredildi. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ile TCDD 3.Bölge Müdürü Murat Bakır arasında imzalanan protokolle belediyeye devri gerçekleştirilen alan, sosyal yaşam kampüsü yapılacak.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a teşekkür eden Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, ilçenin akciğeri konumundaki bir arsanın daha önceleri TCDD Vagon Onarım Merkezi olarak projelendirildiğini ve kendilerinin buna karşı çıkarak, konuyu Bakan Yıldırım’a aktardıklarını söyledi. “Sayın Bakanımız alanı inceledi ve bu muhteşem yerin vagon onarım merkezi olmasına gönlü razı olmadı” diyen Başkan Görmez, “Belediyemize çok büyük jest yaptı. Alanı çok amaçlı yeşil alan olarak projelendirmek üzere belediyemize verdi. Bürokrasi süreci uzun sürmedi. Sayın Milletvekilimiz Mahmut Atilla Kaya’dan da büyük destek aldık. Bu alanın Torbalı açısından çok büyük önemi var. Çünkü İZBAN hattının devreye girmesiyle ilçemiz ikiye ayrıldı. Vatandaşların yeşil alanlara ulaşımı zorlaştı. Biz burada örnek bir sosyal yaşam alanı oluşturacağız. Torbalı, Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi’nden sonra en büyük yeşil alan projelerinden birine daha kavuşmuş oldu” şeklinde konuştu.
Torbalı’da 3 demiryolunun birleşme noktası olan Alpkent Ve Ertuğrul mahallelerinin kesişme alanında bulunan 25 bin metrekarelik arsada uygulanacak projeyle ilgili olarak Başkan Görmez’in daha sonra bir basın toplantısı düzenleyeceği açıklandı.1 Comment

  1. demiryollarına ait bina arsa bahçe ve araziler zaman zaman kamu veya özel şirketlere devrediliyor.Demiryolları gayrimenkuller açısından da kayıplara uğruyor.Satılan veya hibe edilen gayr imenkullar gerçekten (şimdilik)kullanılmayacaksa 25-49-60 vs yıl kiraya verilir sonrasında buraları kurum değerlendirir yada kiralama devam eder..atıl kalan yerler .Kamu yararına verilmesi mantıklı görülse de tapusu devredilmemeli.TSK ne ait yerler nasıl devredilmiyorsa demiryollarınınki de tamamen devredilmemeli

Yorumlar