Yük trafiğini rahatlatacak proje

Yük trafiğini rahatlatacak proje :Soma Merkezli Lojistik Merkez Kurulması ve Çandarlı Limanı ile İstanbul Otoyolunun İl Ekonomisi Üzerine Etkilerinin Araştırılması” Projesinin kapanış toplantısı Manisa’da gerçekleştirildi. Yapılacak olan söz konusu yollar, özellikle İzmir-Manisa-Aliağa üçgeninde giderek artan yük trafiği problemini de önemli ölçüde rahatlatacak.

Toplantıya Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Manisa Vali Yardımcısı Şerafettin Tuğ, Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Manisa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Doç. Dr. Erbil Kalmış, CBÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Atik, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Miynat, Zafer Kalkınma Ajansı Manisa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Buket Turamanlar ve konu ile ilgili sektör temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Manisa Bilim ve Sanayi Teknoloji İl Müdürü Doç. Dr. Erbil Kalmış, hazırlanan raporun amacının Soma’ya kurulması hedeflenen lojistik merkezinin ön fizibilite çalışmasını yapmak olduğunu belirterek, kurulacak lojistik merkezinin hem ilçeye, hem de bölgeye ekonomik, istihdam ve sektörel çeşitlilik yönünden faydaları olacağını söyledi.

ÇANDARLI VE ALİAĞA LİMANLARINA KADAR UZATILACAK

Proje araştırma ekibinden Doç. Dr. Çiğdem Sofyalıoğlu hazırlanan raporun sonuçları hakkında bilgi verdi. Projede yapılan çalışmalar, sonuç ve öneriler şu şekilde ifade edildi: “Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen bu proje ile Soma’da kurulması planlanan Lojistik Merkezin yapılabilirliği, çeşitli açılardan ele alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Soma ilçesi yapımı devam eden Körfez geçişli İstanbul-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ile yapımı devam eden İstanbul-İzmir ve Bandırma-İzmir YHT projelerinin güzergâhları üzerinde bir kavşak noktasında yer almaktadır. Ayrıca bu kara ve demiryolu bağlantılarının Soma üzerinden Çandarlı ve Aliağa limanlarına kadar uzatılması planlanmaktadır. Yapılacak olan söz konusu yollar, hem demiryolu hem de karayolları üzerindeki stratejik konumu nedeniyle, Soma’nın önemini daha da artıracağı gibi, İzmir ve çevresinde, özellikle İzmir-Manisa-Aliağa üçgeninde giderek artan yük trafiği problemini de önemli ölçüde rahatlatacaktır.

GEMİ TRAFİĞİ ÜZERİNDE DE OLUMLU ETKİYE SAHİP OLACAK

Soma ilçesi bölge ihracatında önemli bir yere sahip olan Aliağa limanlarına 87 km, Kuzey Ege Çandarlı Limanına ise 76 km uzaklıkta bulunmaktadır. 18 m rıhtım derinliği bulunan liman tamamlandığında, sahip olduğu özellikleri nedeniyle Doğu Akdeniz’de GioTauro, Malta, Damietta, Alexandria, Haifa, Port Said ve Pire gibi önemli aktarma limanlarına rakip olarak, transit taşımacılığın önemli bir üssü haline gelecek, ayrıca Kafkasya, Asya ve Ortadoğu üzerinden gelen mallar Avrupa’ya ve dünyanın diğer bölgelerine bu liman üzerinden taşınabilecektir. Çandarlı limanı ve onunla bağlantılı Soma lojistik merkezi, tarihteki İpek Yolu’nu yeniden canlandırma potansiyeline sahip olmakla beraber, Türkiye’nin ve bölgenin ulaştırma alanındaki en büyük sıkıntılarından olan Çanakkale ve İstanbul boğazlarındaki gemi trafiği üzerinde de olumlu etkiye sahip olacaktır. Bu sayede hem yurtiçi hem de yurtdışı destinasyonlara yönelik boğazlardan geçen yük miktarı azalacaktır. Üstelik bu açıdan Çandarlı ve bağlantı yollarına rakip olabilecek olan Mersin Limanı ve Karadeniz bağlantısının, Yenice Lojistik Merkezinin askıya alınması sonucu, hem Çandarlı’nın hem de Soma’nın şansını önemli ölçüde artırdığı söylenebilir.

LİMAN BAĞLANTILARI SOMA’YI CAZİP BİR YER HALİNE GETİRECEK

Gerek bölge limanlarına yakınlığı, gerek demiryolu ve karayolu projeleri güzergâhında bulunması ve bu güzergâhların Çandarlı ve Aliağa Limanlarına bağlantısının planlanması gibi üstünlükleri Soma ilçesini, bölgede kurulması planlanan lojistik merkez için cazip bir yer haline getirmektedir. Bunun yanı sıra, Soma ve çevresindeki Kırkağaç, Akhisar gibi yerlerde mevcut OSB’lerin altyapılarının iyileştirilmesi durumunda, bölgenin ticaret hacmi ve Soma’daki lojistik merkeze yönelik yerel talep artacaktır. Soma’nın yatırım çekmek açısından önemli bir üstünlüğü de çevre il ve bölgelere göre yatırım teşvik sistemindeki avantajıdır. Örneğin, bölgeye gelen yatırımcılar, hemen yakınında olan İzmir sınırları içindeki Bergama’ya kıyasla daha iyi şartlarda yatırım teşviği alabilecektir. Bütün bu ve benzeri avantajlar, Marmara bölgesindeki üretim aksını da bu yöne doğru çekecektir. Dolayısıyla uzun vadede Marmara bölgesindeki üretim sıkışıklığı rahatlayacaktır.

ÇALIŞMALAR 2016 YILI İÇİNDE ŞEKİLLENMEYE BAŞLAYACAK

Kurulacak olan merkezin ulusal ve uluslararası lojistik hizmeti verebilecek bir büyüklük ve altyapıya sahip olması düşünülmektedir. Ancak öngörülen yük talebinin ancak merkezde bir gümrük müdürlüğü kurulması ve yapımı devam eden demiryolu projeleri güzergâhının Soma’dan Çandarlı ve Aliağa Limanlarına kadar uzatılması durumunda gerçekleşebileceği düşünülmektedir. Ülke Lojistik Master Planına ait çalışmaların 2016 yılı içinde şekillenmeye başlayacağı düşünülmektedir. Planın önümüzdeki üç yıl içinde tamamlanması hedeflenmektedir. Olası gelişmelere dayanarak kamu-özel sektör ortaklığında kurulması planlanan Soma Lojistik Merkez projesinin 2020 yılında kabul edilip, yapımına başlandığı takdirde, iki yılık bir süre içinde alt yapı ve üst yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2022 yılında faaliyete geçmesi beklenebilir.”

Güncel Demiryolu İhalele Takvimi

Cum 20
Cum 20
Sal 24

İhale İlanı : Yatay Yaşam Hattı Satın Alınacaktır (TÜDEMSAŞ)

Eylül 24 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TÜDEMSAŞ
+90 346 2251818
Çar 25

İhale İlanı: Asansör Elektro-Mekanik İşleri Yaptırılacaktır

Eylül 25 @ 10:00 - 11:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Çar 25
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.