Amman Tren İstasyonu restore ediliyor

Amman Tren İstasyonu restore ediliyor :TİKA Ürdün’de II. Abdülhamid Han döneminin en önemli projelerinden biri olan Hicaz Demiryolu Amman Tren İstasyonu’nu restore ederek, müzeye dönüştürecek.

İKA tarafından II. Abdülhamid Han döneminin en önemli projelerinden biri olan Hicaz Demiryolu Amman Tren İstasyonu’nun restorasyonu ve demir yolunun tamamının anlatıldığı müze binası yapılıyor. Hicaz Demiryolu İstasyon Restorasyon ve Müze Yapımına ilişkin proje anlaşması, geçtiğimiz hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour’un başkanlık ettiği heyetler arası görüşmede Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı ile Ürdün Hicaz Demiryolları Kurumu arasında imzalandı.

II. Abdülhamid Han döneminin en önemli projelerinden biri olan Hicaz Demiryolu, 1900-1908 yılları arasında Şam ile Medine arasında inşa ettirilmiştir. Demir yolunun yapımına 1 Eylül 1900 tarihinde Şam ile Der’a arasında başlanmıştır. Şam’dan Medine’ye doğru inşasına başlanan hat; 1903 yılında Amman’a, 1904’te Maan’a, 1 Eylül 1906 yılında Medayin-i Salih’e ve 31 Ağustos 1908 yılında Medine’ye ulaşmıştır. Hicaz Demiryolu hattının ana istasyonları Amman’ın yanı sıra Şam, Der’a, Katrana ve Maan istasyonlarıdır.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Sal 12
Sal 12
Çar 13

İhale İlanı : Bina İşleri Yaptırılacaktır

Kasım 13 @ 09:30 - 10:30
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar