Ankara’da Kızılay Metrosunda Aktarma İşkencesi

Ankara’da Kızılay Metrosunda Aktarma İşkencesi :Ankara’da metro kullanan vatandaşlar için ulaşım bir hayli zorlaştı. Kızılay Keçiören metrosunun yapımı sebebiyle Akköprü ve AKM metro istasyonlarına otobüsle aktarma konuldu. Böylece bir durak arası 1 saatte geçilemez hale geldi.


Ankara’da metro yolculuğunda adeta işkence yaşanıyor. Batıkent istikametinden Kızılay’a gitmek isteyen yolcular Akköprü’de metrodan indiriliyor ve metro istasyonunda hazır bekletilen otobüslere biniyorlar. Otobüslerle Atatürk Kültür Merkezi istasyonuna getirilen yolcular burada otobüsten inip tekrar metroya bindiriliyor.

Kızılay Batıkent metrosu vasıtasıyla aktarma ile Atatürk Kültür Merkezine gelen binlerce yolcu metroya sığmıyor. Bu sebeple büyük izdiham yaşanıyor ve birçok vatandaş ezilme tehlikesi yaşıyor. Normalde yaklaşık 3 dakika süren Akköprü ve Atatürk Kültür Merkezi arasını insanlar aktarma sebebiyle bir saatte geçiyor. Bu aktarmanın sebebi ise Kızılay-Keçiören metrosu yapımından kaynaklanıyor. Yeni hattın yapımından dolayı aksayan metro seferleri Ankara’lı vatandaşların adeta çilesi haline geldi.

Birçok vatandaş, özellikle yaşlılar aktarma sebebiyle top yekün metroya binilmesinden dolayı ezilme tehlikesi yaşıyor ve vatandaşların bir kısmı metroda yer kalmadığı için diğer metroyu beklemek zorunda kalıyor.

Özellikle Sincan-Fatih metrosuna binerek Kızılay’a gitmek isteyen vatandaşlar için bu durum daha da dayanılmaz bir çile haline geldi. Çünkü Fatih tarafında herhangi bir durakta metroya binen vatandaşlar Batıkent durağında aktarma oluyor ve yeniden metroya biniyor. O metro ile Akköprü’ye kadar gelen vatandaşlar bu kez de otobüs aktarması yapıyor ve tekrar Atatürk Kültür Merkezi metro durağında yeniden metroya aktarma yapılıyorlar. Sonunda Kızılay’a ulaşabilen vatandaş normalde gitmesi gereken sürenin neredeyse 3 katı daha fazla bir sürede Kızılay’a ulaşmış oluyor.

Aynı şekilde Kızılay’dan Batıkent istikametine gitmek isteyen vatandaşlar da Atatürk Kültür Merkezi metro durağında otobüs aktarması yapılarak Akköprü’de yeniden metroya bindiriliyor. Böylece Eryaman’dan Kızılay’a metro ile yaklaşık 1 saatte ulaşabilen vatandaşlar, 3 saatte ancak Kızılay’a ulaşabiliyor. Ankara’da yaşayan vatandaşların 16 Nisan 2016 tarihinden beri başlayan bu çilesi 19 Haziran 2016 tarihine kadar sürecek.

Metro istasyonlarına asılan duyuru da ise şu açıklama yapıldı;

Keçiören (M4) metrosunun planlanan zamanda açılabilmesi için Ulaştırma Bakanlığınca Keçiören metrosu ile Batıkent Metrosu arasında bağlantı çalışmaları yapılacaktır. Bu nedenle Batıkent Metrosu 16 Nisan -19 Haziran tarihleri arasında Akköprü istasyonuna kadar çalışacaktır. Yolcularımız Akköprü istasyonundan otobüslerle AKM metro istasyonuna ücretsiz olarak taşınacak ve AKM den Kızılay Koru istikametine metro ile devam edeceklerdir. Aynı şekilde Koru-Kızılay’dan metro ile gelen yolcularımız AKM istasyonundan otobüslerle Akköprü istasyonuna ücretsiz olarak taşınacak ve Akköprü istasyonundan metro ile Batıkent Sincan istikametine yolculuklarına devam edeceklerdir.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar