Körfez Geçiş Köprüsü İçin Bu İsmi Önerdi

Körfez Geçiş Köprüsü İçin Bu İsmi Önerdi : Tarihçi ve yazar Caroline Finkel, inşası halen süren İzmit Körfez Geçiş Köprüsü için isim önerisinde bulundu


Tarihçi ve yazar Caroline Finkel, inşası süren İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’ne Evliya Çelebi’nin adının verilmesi için imza kampanyası başlattı. Change.org üzerinden başlatılan kampanyanın çağrı metninde “Yeterince ilgi görmeyen Evliya Çelebi’nin seyahatleri adının verileceği bu köprü ile büyük kitleler tarafından duyulacak, şaheseri Seyahatname Türkiye’de ve dünyada hak ettiği değeri bulacaktır.

Evliya Çelebi Köprüsü’nden geçenler büyük seyyahı yad edeceklerdir” ifadeleri yer aldı.

İmza kampanyasının çağrı metni şöyle:

“Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı yapımı sürmekte olan İzmit Körfezi Geçiş Köprüsüne tüm zamanların en büyük Türk seyyahı onuruna ‘Evliya Çelebi Köprüsü’ ismini vermeye davet ediyoruz.

‘Evliya Çelebi Köprüsü’ modern Türkiye’nin yolcularını tarihin sayfalarında yer alan meşhur seyyahların güzergâhında buluşturacak

Yeterince ilgi görmeyen Evliya Çelebi’nin seyahatleri adının verileceği bu köprü ile büyük kitleler tarafından duyulacak, şaheseri Seyahatname Türkiye’de ve dünyada hak ettiği değeri bulacaktır. Evliya Çelebi Köprüsü’nden geçenler büyük seyyahı yad edeceklerdir.

İzmit Körfezi’nde Dil-Hersek hattında yapımı devam eden köprünün bulunduğu yerden tarihte kayıklar ile karşıya geçilirdi. Halkın, seyyahların ve hatta sultanın kullandığı bu güzergâhtan Evliya Çelebi 1648’de Anadolu’ya geçti; 1671’de Hacc’a gitti.”


İlk yorum yapan olun

Yorumlar