Batıkent-Kızılay Metrosunda Pazartesi Sendromu

Batıkent-Kızılay Metrosunda Pazartesi Sendromu :Keçiören Metrosu bağlantısı için Batıkent-Kızılay arasında 2 ay sürecek olan çalışma, haftanın ilk iş gününde Başkentlilere ‘Pazartesi sendromu’ yaşattı. Akköprü ile AKM istasyonları arasındaki aktarma için giden ve gelen vatandaşların ortak yorumu, “Vakit kaybı” şeklindeydi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Batıkent-Kızılay metro hattında 2 ay sürecek olan Keçiören bağlantı çalışmaları nedeniyle cumartesi günü başlayan aktarma uygulaması, haftanın ilk iş gününde Ankaralılar için “Pazartesi sendromu”na dönüştü. Metroyla Sincan ve Batıkent yönünden gelen yolcular, Akköprü’de inerek bir sonraki AKM İstasyonu’na otobüslerle taşındı. Akköprü ve AKM istasyonlarında hafta sonu yaşanan yoğunluğun daha da arttığı gözlenirken bir çok kişi işe geç kaldığını belirterek duruma tepki gösterdi. Düzenlemeden halen haberi olmayan birçok kişinin şaşkınlıkla görevlilerin yönlendirmelerini takip ettikleri görüldü. EGO yetkilileri istasyonlar içinde ve aktarma güzergahında vatandaşları bilgilendirirken, güvenlik önlemlerini artıran polis ekipleri de güzergahta nöbet tuttu. Aktarma uygulaması nedeniyle Akköprü Kavşağı’nın alt geçidindeki görevliler trafik ışıklarını elle yöneterek yolcuların karşıdan karşıya geçişlerini sağladı. Uygulamanın oluşturduğu yaya trafiği, araç trafiğini de etkiledi. Aktarma yapan yolcuların ortak yorumu ise, “Vakit kaybı” oldu.

6’DAN 3’E DÜŞMESİ ZORLADI

Otobüslerin sayısının fazla olması ve sık sefer yapmaları yolculara kolaylık sağladı. Batıkent metrosundan gelen yolcuların merdiven sayısı az olan Akköprü istasyonunda bir anda yığılmaları da çıkmak isteyenler ile istasyona inmek isteyenlere zor anlar yaşattı. 6 vagonla hizmet veren Batıkent metrosundaki aktarmaların AKM’de üç vagona düşen Koru metrosuna yapılması AKM istasyonunda da kalabalığa neden oldu. Güvenlik görevlileri yolcuları diğer vagonlara yönlendirerek çözüm üretmeye çalıştı.

ARTIK ARABAMLA GİDERİM

Batıkent’ten bindiğini belirten Kemal E., AKM’den Kızılay’a giderken işe geç kalmasından yakınarak, “Batıkent’ten Kızılay’a metroyla her gün yarım saatte gidiyordum bugün bir saat oldu halen yoldayım. Zaman kaybından başka bir şey değil. Bu işi vatandaşı en az etkileyecek şekilde yapmaları daha iyi olurdu. Ben Batıkent’ten bindim bunu yaşadım Eryaman’dan binen birinin durumunu hiç düşünemiyorum. Artık arabamla gitmenin daha mantıklı olacağını düşünüyorum” dedi.

TEK ALTENATİFİMİZ METRO

İşi nedeniyle Demetevler’den Çayyolu’na gittiğini belirten Burcu Şahin ise şöyle konuştu: “Hafta sonu alışveriş için çıktığımda da yoğunluğu gördüğüm için sürpriz olmadı. Aktarmanın uzak olması vakit kaybettiriyor. Benim gibi birçok insan katlanmak zorunda çünkü Demetevler’den Çayyolu’na gitmek için tek altenatifim metro. Özel aracım yok taksiye de para yetiştiremem. İndikten sonra da ring otobüsüne biniyorum bu da ayrı bir eziyet. İnşallah denildiği gibi 2 ay için de biter. Alternatifi olmayanlara Allah yardım etsin.”

OTOBÜS DİREKT KIZILAY’A GÖTÜRSÜN

Akköprü’deki aktarma uygulamasının araç trafiğinde artışa neden olacağını savunan Seyfettin Oğuz ise şu ifadeleri kullandı: “Metroyu tam faaliyete geçirmeden otobüs hatlarının kaldırılıp metroya ring yapılması yanlış bence. Burada in bin yaparak Kızılay’a gitmek yaşlılar ve hastalar için ayrı bir çile. Madem otobüslere bindiriliyoruz AKM’de indirmek yerine Kızılay’a götürsünler. Bu uygulama nedeniyle herkes şahsi arabasıyla da trafiğe çıkacak. Ulaşımın etkisi çok yönlü. Bitmesini dört gözle bekliyoruz.”

SEYYARA GÜN DOĞDU

Yaşanan yoğunluk en çok, aktrama otobüslerinin bulunduğu noktada su ve simit satan esnafı sevindirdi. Erken saatlerde bölgeye geldiğini belirten bir seyyar satıcı, “Kalabalık en çok beni sevindirdi” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar