Bulutlara Giden Tren

Bulutlara Giden Tren :Şili-Arjantin sınırında, And Dağları’nda bulunan tren güzergahı, turistlerin son gözdesi.


Yıllar önce İngilizlerin inşa ettiği bu demiryolları, Atakama Çölü’ndeki madenlerden çıkartılan bakırların, trenlerle Büyük Okyanus sahillerine kadar getirilmesini amaçlıyormuş. Dünyanın en kurak çölü olan ve klasik kumla değil, yumuşak, kırmızı renkli bir toprakla kaplı olan Atacama bugün ise turistlerin uğrak noktası.

Atacama – Büyükokyanus güzergahında artık, turistlere yönelik tren seferleri düzenleniyor. Turistler, Şili ve Arjantin sınırından başlayan, ‘Bulutlara Giden Tren’ olarak adlandırılan tren seferleriyle, çölde inanılmaz bir yolculuk yapmanın keyfini çıkarıyorlar.

Tren 4 bin 200 metreye kadar çıkarak dünyanın en yüksek demiryolundan geçiyor. Kesinlikle görülmeye değer bir tura katılmanızı sağlıyor ve yüksek dağlarda ilerliyor. Rakım 4200 metre olunca, özellikle bu yüksekliğe alışık olmayanlar nefes almakta zorlanabiliyor, mideleri bulanabiliyor ve çok yorgun hissedebiliyorlar.

Bu rota şimdiden sizin de aklınıza düştüyse, kademeli olarak yüksek rakımlara alışmak için neler yapmanız gerektiğini araştırabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar!


İlk yorum yapan olun

Yorumlar