Çorum demiryolu projesinde mutlu sona doğru

Çorum demiryolu projesinde mutlu sona doğru :Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, sürecini yakından takip ettikleri Demiryolu projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Demiryolu projesinin somut hale gelerek 62 ve 64 üncü Hükümet Programlarında yer aldığını, Mühendislik Hizmetleri ve Uygulama Projesinin de 2015 yılı yatırım programına alındığını hatırlatan Uslu, “Süreç hızlı bir şekilde devam ediyor, yatırım programına alınan işlerin ihaleleri 3 kısım olarak Delice – Çorum (95 Km) 09.06.2015’de, Çorum – Merzifon (96 Km) 30.09.2015’de, Merzifon – Samsun’da (95 Km) 05.02.2016 tarihinde yapılmıştı. Büyük titizlikle yürütülen ihale süreçleri sonuçlanmaya başlandı. İlk kısım olan Delice – Çorum Demiryolu Etüt Proje, Mühendislik ve Danışmalık Hizmet işi 4.015.540 TL bedel ile 18 Nisan 2016 tarihi itibariyle sözleşmeye bağlanmıştır. Bakanlığımız yetkilileri önümüzdeki hafta kontrol teşkilatını kurarak işe hızlı bir şekilde işe başlayacaklardır. Memleketimize hayırlı olsun.

Etüt Proje, Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetlerine 15 Milyon TL Yatırım

Çorum – Merzifon kısmının 2 ay içerisinde, Merzifon – Samsun kısmının da 4 ay içerisinde sözleşmeye bağlanarak işe başlanılması planlanıyor. Ortalama 95 Km’lik 3 kısım ihale edilen etüt proje, mühendislik ve danışmanlık işlerinden en son ihale edilen Merzifon – Samsun etabına dahil edilen Elektromekanik işini de değerlendirirsek Demiryolumuzun sadece hazırlık çalışmaları için yaklaşık 15 Milyon TL yatırım yapmış olacağız.

Bugün gelinen nokta değerlendirildiğinde; Çorum ailesi olarak birinci önceliklerimiz arasında yer alan Demiryolu için göreve geldiğimiz günden bugüne kadar Milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye Başkanımız, Parti Teşkilatımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve Basınımızla çalışmalarda bulunarak ekip çalışması başarısı ile bugünlere geldik. Bu mutluluğu hep birlikte yaşıyoruz. Süreci takip etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Yıllık 2,5 Milyon Yolcu, 3,25 Milyon Ton Yük

Proje ile 289 Km uzunluğunda hızlı, çift hatlı elektrikli ve sinyalli bir demiryolu yapılacaktır. Karadeniz’i İç Anadolu’ya ve Akdeniz Bölgesine bağlayacak ve ülkemizin en önemli kuzey-güney aksı olacak proje ile söz konusu koridor yüksek standartlı hale dönüştürülecektir. Demiryolu ile yıllık 2,5 Milyon yolcu ve 3,25 Milyon Ton Yük taşınması hedefleniyor.

Sürecin Geçmişine şöyle bir bakacak olursak;

İsmet Paşanın 15 Mayıs 1925 tarihinde Çorum’a yaptığı ziyarette Vatandaşın “Ümranyolu -Şimendifer” talebini lüzumlu bir ihtiyaç görmüş “bunu temine gayret edeceklerini vaat buyurmuştur.” (20 Mayıs 1925 – Çorum Gazetesi) 89 yıl önce İsmet Paşa’nın verdiği bu vaadi gerçekleştirmek için ilk adım yine AK Partili kadrolara nasip olmuştur.

Yüksek standartlı bir hat olarak planlanan Kırıkkale – Çorum – Samsun demiryolu avan proje ve fizibilite etüdü 26 Ağustos 2010 tarihinde ihale edilmiş ve 10 Haziran 2013 tarihinde de tamamlanmıştır. Avan proje ve fizibilite etüdü çalışmaları devam ederken;

26 Ocak 2012 tarihinde Çorum Milletvekillerimiz Salim Uslu, Cahit Bağcı, Murat Yıldırım, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal ile Samsun Milletvekilleri dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı ziyaret ederek, Ankara-Kırıkkale-Çorum-Samsun Demiryolu Projesinin hızlanması için destek istemişlerdi. Bakan Yıldırım ise “ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirerek, Ankara- Kırıkkale- Çorum- Samsun hızlı tren projesi yapılacak çalışmaların ardından hayata geçirilecektir, hızlandırmak için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

07 Şubat 2013 tarihinde AK Parti Genel Merkezi’nde Dönemin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 3.’sünü gerçekleştirdiği bölge toplantısında Çorum heyeti adına Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu söz alarak; Dönemin Başbakanı Erdoğan’a Demiryolu konusu da gündeme getirilmiş, Demiryolu projesi Çorum için son derece önemli olduğu ifade edilmiştir. Toplantıda dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım açıklamalar yapmış, haritalar göstermiştir. “Biz sürecin hızlandırılmasından yanayız. Çorum’un demiryolu sorununun biran önce çözülmesinin sadece Çorum’a değil, aynı zamanda bölgede yaşayan 3 milyondan fazla yurttaşımıza da her anlamda önemli kazanımlar getireceğine inanıyoruz.” demişti.

02 Nisan 2013 tarihinde dönemin Çorum Valisi Sabri Başköy ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan ziyaret edilmiş, demiryolu ve karayolları projelerinin detayları hakkında görüşmeler yapılmıştı.

18 Haziran 2014 tarihine gelindiğinde detaylar netleşmiş, yaklaşık 5,5 Milyar TL mal olacak, çift hatlı, 279 Km. uzunluğundaki Kırıkkale – Çorum – Samsun Demiryolu projesi Yüksek Planlama Kurulu kararı alınmak üzere Kalkınma Bakanlığına gönderilmiştir.

01 Eylül 2014 tarihinde TBMM’de okunan 62.Hükümet Programında yer alan Çorum Demiryolu projesi hayal olmaktan çıkmıştır.

14 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 2015 yılı Yatırım Programında Demiryolumuzun Mühendislik Hizmetleri ve Uygulama Projesi yer almıştır.

09 Haziran 2015 tarihinde Delice – Çorum Demiryolu Etüt Proje, Mühendislik ve Danışmalık Hizmeti alım işi ihalesi yapıldı.

30 Eylül 2015 tarihinde Çorum – Merzifon Demiryolu Etüt Proje, Mühendislik ve Danışmalık Hizmeti alım işi ihalesi yapıldı.

25 Kasım 2015 tarihinde Demiryolumuz TBMM’de okunan 64.Hükümet Programında da yer alarak sürece karalılıkla devam ettiği kanıtlanmıştır.

05 Şubat 2016 tarihinde Samsun – Çorum – Kırıkkale Demiryolu Projelerinin Hazırlanması işi Kapsamında Merzifon – Samsun (Altyapı, Üstyapı, Elektromekanik) Demiryolu Etüt Proje, Mühendislik ve Danışmalık Hizmeti alım işi ihalesi yapıldı.

18 Nisan 2016 tarihinde Delice – Çorum Demiryolu Etüt Proje, Mühendislik ve Danışmalık Hizmeti alım işi ihalesi sonuçlanarak 4.015.540 TL bedel ile sözleşmeye bağlandı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar