KİK, Afyonkarahisar – Uşak Kesimi ile Afyonkarahisar Direk Geçişi Projesi ihalesinin sonucu için yapılan itirazı reddetti

KİK, Afyonkarahisar – Uşak Kesimi ile Afyonkarahisar Direk Geçişi Projesi ihalesinin sonucu için yapılan itirazı reddetti

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce 30 Eylül 2015 günü teklifleri toplanan 2014/5219 KİK numaralı Ankara – İzmir Hızlı Tren Projesi kapsamındaki Afyonkarahisar – Uşak (Banaz) Kesimi (Km 194+325 -Km:268+000 Arası) ile Afyonkarahisar Direk Geçişi Altyapı İnşaatı Yapım İşi ihalesinde KİK, Nurol İnşaat – Teyda İnşaat ortak girişiminin ihale sonucu için yaptığı itirazı reddetti. Bu aşamada KİK kararının TCDD’ye ulaşması beklenecek.

Bilindiği gibi daha önce de itirazı KİK tarafından reddedilen Şenbay Madencilik-Aga Enerji ortak girişimi mahkemeye başvurmuş ve Mahkemeyi kazanmıştı. Mahkeme de KİK kararının yürütmesini durdurmuştu. Bu aşamada KİK itirazı esastan incelemeye almış ve mahkeme kararına uygun olarak ortak girişime ön yeterlilik verilmesine karar vermişti. Ancak yaklaşık maliyeti 1.254.624.003 TL olan ihaleyi 878.999.998 TL teklifi ile Doğuş İnşaat – Tekfen İnşaat ortak girişimi kazanmıştı. Teklifler açıldığı için ihale iptal edilebilir. Konu önümüzdeki günlerde netleşecek.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.