Kocaeli Büyükşehir’in İzmit Tramvay Projesi devam ediyor

Kocaeli Büyükşehir’in İzmit Tramvay Projesi devam ediyor :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Tramvay Projesinde inşaat devam ediyor.


290 gün sonra,  gelecek yılın şubat ayında Otogar- Sekapark arasında tramvayın çalışmaya başlaması bekleniyor. İzmitli’lere bir kez daha tramvay projesini sorduk. Vatandaşların önemli bölümü, bu projenin işe yarayacağına inanıyor.

1-) KATİBE EKŞİ (50-Ev hanımı)
Barlar Sokağıyıkılsın. Tramvay İzmit’e çok lazım “-Tramvay projesinin inşaatı, İzmit’i olumsuz etkilemiyor. Trafik ve ulaşım açısından bu proje çok önemlidir. Barlar Sokağı yıkılsın. Eğlenmek için barlar şart değil. İnsanlar Fuar’a gidip eğlenebilir. Tramvay, İzmit için bir hizmettir. Barlar Sokağı ise, hizmet değildir. Barların kökü kazınsın.

2-) YAHYA AKPINAR (24-İşçi)
Tramvay İzmit için doğru proje Barlar Sokağı yıkılsın “- Tramvay projesini destekliyorum. Tramvay projesi nedeniyle Barlar Sokağı’nın yıkılması gerekiyorsa, yıkılsın. Barlar Sokağı İzmit’e zarar veriyor. Yıkılırsa, şehir de rahatlayacaktır. Tramvay projesi tamamlandıktan sonra, hem ulaşım rahatlayacak, hem şehrin turizm potansiyeli yükselecek diye düşünüyorum.”

3-) BARIŞ DEMİR(38-işçi)
Tramvay ihtiyaç ama Barlar için de yer gösterilmeliydi  “- Tramvay Projesi’nin İzmit için faydalı olacağına inanıyorum. Ama Barlar yıkılmadan yapılabilirdi. Ya da Barlar Sokağı işletmecilerine başka bir alan gösterilebilirdi. İnsanların ekmeklerinden olması içime sinmiyor. Nüfusu çok artan İzmit’te şehir içi ulaşımın tramvay ile rahatlayacağına inanıyorum.”

4-) NOLYA OYUK (28-Tiyatrocu)
Tramvay sadece süs olacak “-Bu şehrin ortasından yıllarca tren geçmişti. Şimdi, tramvay için yeni raylar döşeniyor. Kocaeli aynı zamanda bir üniversite şehri. Barlar Sokağı’nda insanlar hizmet veriyor, para kazanıyordu. Barlar Sokağı’nın yıkılıyor olmasına, oradan ekmek yiyen insanlar adına üzülüyorum. Tramvay çalıştıktan sonra, İzmit için bir süs olarak kalacaktır diye düşünüyorum.”

5-) NURAN ÖZMEN (79-Emekli)
İzmit bozulacak Tramvay Projesi bence gereksiz  “- İzmit’in merkezindeki yolların bozulmasını istemiyorum. Barlar Sokağı da yıkılmasın. O bölgede bizim çocukluğumuz geçti. Tarihi sokaklar, tarihi binalar var. Tramvayın İzmit için gereksiz olduğunu düşünüyorum. İzmit’in şekli bozulacak. Gürültü artacak. Tramvay çalışmaya başladıktan sonra, İzmit’e bir faydası da olmayacak.”

6-) MUSTAFA ŞENTÜRK (71-Emekli)
Güzergah yanlış; 7-8 km’lik  tramvay  hiçbir işe yaramaz “-Tramvay projesi nedeniyle Barlar Sokağı’nın yıkılmasını istemiyorum. Barlar Sokağı’nda pek çok insan ekmek yiyor. 7-8 kilometrelik tramvaydan ne olacak? Proje bittikten sonra İzmit’in işine yaramayacak. Bence güzergah yanlış. İzmit’te yukarı kesimlere ulaşım için projelerin hazırlanması gerekiyordu.”

7-) MEHMET ÇIKLA (37-İşçi)
Tramvay işe yaramayacak. Trafik daha kötü olacak. “-Tramvay projesi nedeniyle Barlar Sokağı’nın yıkılmasını doğru bulmuyorum. Eğlence sektörü de bir ihtiyaç. Tramvay için belirlenen güzergah yanlış. Şehir içi ulaşımında bir rahatlama olacağını hiç sanmıyorum. Hatta, bu tramvay yüzünden, İzmit şehir içi trafiği daha da sıkıntılı hale gelecektir. Yanlış bir iş yapıldığını düşünüyorum.”

8-) AZMİ DEMİRCİ (58- işçi)
“Tramvay projesinin kent halkı için iyi olacağına inanıyorum. Barlar Sokağı esnaflarının tepkisine de hak veriyorum. Bizim de bu şekilde canımız yansa, biz de bağırırdık. Ama tramvay projesi, bu şehir için önemli. Bu yüzden birkaç bar yıkılacaksa, yıkılsın. Tramvay çalışmaya başladıktan sonra, İzmit’in bundan çok fayda göreceğini düşünüyorum.”

9-) AYBARS ÖZMEN (48-Çalışmıyor)
Tramvay  İzmit’te  sıkıntıyı çözer “-Tramvay projesi, bugünün projesi değil. CHP yönetimi zamanında da düşünülmüştü. Ama para yoktu, yapılamadı. Tramvay tamamlanınca elbette İzmit’in ulaşım sorununa rahatlama getirecektir. Barların yıkılması konusuna gelince; Barları, dini sömürü için yıkıyorlar. Tramvay yolu başka yerden, barları yıkmadan geçirilebilirdi.”

10-) ŞEYMA TURAN (20-Öğrenci)
Umuttepe’ye yapılsaydı  daha iyiydi “-Tramvay, İzmit’te ulaşım açısından gerekli ve önemli. Tramvay geceleri geç saatlere kadar çalışır.  Ama bu güzergahta değil de,  Kalıcı konutlar-Umuttepe bölgesine ulaşım sağlansa daha iyi olurdu. Bence Barlar Sokağı, yeni bir yer gösterilemiyorsa yıkılmamalı. Bir şehirde bar ortamı da bulunmalı. Eskişehir, bu açıdan en güzel örnektir.”

11-) ESRA TEKİRDAĞ (20-Öğrenci)
Sekapark’a rahatça   gitmek güzel  “-Tramvay projesini çok güzel buluyorum. Ama Barbar Sokağı yıkılmamalı. Barlara giden de, gitmeyen de var. Kimsenin eğlence anlayışına karışamayız. Tramvay çalışmaya başladıktan sonra, özellikle Sekapark’a ulaşım çok kolaylaşacak. Gece geç saatlere kadar çalışırsa, Sekapark’tan evimize rahatça dönebileceğiz. Bu açıdan çok faydalı buluyorum.”

12-) RAHMİ DİGCİ (65-Emekli)
Minibüste  eziyetten  kurtulacağız “- Tramvay projesinin çok gerekli ve faydalı olduğuna inanıyorum. Minibüslerde insanlar tıklım tıkış eziyet çekmekten kurtulacaklar. Bar konusuna elbette bir çözüm bulunmalı. Hepsinin bir alanda toplandığı, denetimli bir yeni Barlar Sokağı yapılmalıdır. Tramvay bir ihtiyaç. Barlar Sokağı’nın da bu şehirde bulunması gerekiyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar