Kocaeli’de tramvay projesi müzeyi bahçeden etti



Kocaeli’de tramvay projesi müzeyi bahçeden etti : Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tramvay projesi kapsamında çalışmalarını alelacele tamamladı. Projeyi hızla hazırlatan belediye etnografya müzesini ve tren vagonlarını unuttu. Proje kapsamında müze bahçesi yıkılacak, tren vagonları bölgeden kaldırılacak

BAHÇEYE KARŞILIK TEKLİF

Bir süre önce projesi tamamlanan ve inşa çalışmaları başlayan tramvayla ilgili büyük bir hata yapıldı. Proje hazırlanırken İzmit kent merkezinde yer alan eski 10 Numara Restaurant’ın yer aldığı bölgedeki tren vagonları ve İzmit Etnografya Müzesi unutuldu. Proje tamamlandıktan sonra durum fark edildi ancak iş işten geçmişti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ilk iş olarak İzmit Etnografya Müzesi yetkilileriyle temasa geçti ve bahçeye karşılık çeşitli tekliflerde bulundu. İzmit Etnografya Müze Müdürlüğü yetkilileri duruma itiraz etti.

KORUMA KURULU ONAYLADI

Bunun üzerine bir protokol hazırlığı içine giren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri müze çevresinde yer alan kimi bölgeleri müze bahçesi olarak kullanılmak üzere devretmeyi teklif etti. Taraflar arasında görüşmelerin halen sürdüğü, müze müdürlüğü yetkililerinin duruma tepki gösterdiği öğrenildi. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nda tramvay projesini onaylatmayı başaran Büyükşehir’in tek zararı müzeye olmadı. Bölgede yer alan ve İzmit’in simgelerinden biri olan eski tren garı da projeden olumsuz etkilendi.

TREN VAGONLARI DA KALKACAK

Tren garının taşınması sonrasında restore edilen eski tren garının önüne tarihi vagonlar yerleştirilmiş, bu vagonlarda uzun süre 10 Numara isimli bir restaurant hizmet vermişti. Restaurant kapandıktan sonra bir süre çocuk atölyesi olarak hizmet veren vagonlar ve restaurant binası zamanla yetkililer tarafından kaderine terk edilmişti. Terk edilen vagonlar da tramvay projesinden nasibini aldı. Her ne kadar çürümeye yüz tutmuş olsalar da İzmit’in simgeleri arasında yer alan vagonların kalkacak olması tepkilere sebep oldu.

TARİH ZARAR GÖRECEK
Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay projesi kapsamında Yahya Kaptan’da başlayan çalışmalar ilerleyen günlerde İzmit kent merkezine de gelecek. Çalışmalar kapsamında müze bahçesi yıkılacak, eski tren garı önündeki vagonlar kaldırılacak. Proje hatası nedeniyle, İzmit’in simgeleri büyük zarar görmüş olacak. Şehir dışından gelen vatandaşların hatıra fotoğrafı çektirmek için uğrak yeri olan bölge tramvayla birlikte beton yığını olacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!



İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.