Marmaray 9 milyon aracı köprü trafiğinden çıkardı

Marmaray 9 milyon aracı köprü trafiğinden çıkardı :Marmaray’la 130 milyon saat zaman tasarrufu sağlandığına dikkat çeken Ulaştırma Bakanı Yıldırım, “İlk kez boğaz köprüleri trafiğinde 9 milyon araç azalma görüldü” dedi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dünyanın en önemli projeleri arasında yer alan Marmaray’ın, bugüne kadar 130 milyonu aşkın yolcu taşıdığını belirterek, “İstanbul Boğazı’nda bir yakadan diğerine seyahat süresini 1 saatten 4 dakikaya düşüren Marmaray ile her seyahat için yaklaşık 1 saatlik zaman tasarrufu sağlandı” dedi. Bakan Yıldırım, şunları söyledi: “Sağlanan tasarruf, 5,5 milyon gün veya 15 bin yıla eşdeğerdir. Ülkemizdeki ortalama ömrün 75 yıl olduğunu kabul edersek, 15 bin yıl, 200 insanın ömrüne tekabül ediyor. Sonuç olarak Marmaray, bugüne kadar 200 insan ömrü kadar zaman tasarrufu sağladı. İnsanlar, trafikte geçirecekleri zamanı, mutlu bir şekilde geçirdi. Marmaray zaman kazandıran kumbara niteliğinde bir projedir.”

141 MİLYON ARAÇ GEÇTİ

Marmaray’ın faaliyete geçmesiyle Boğaz Köprüleri’ni kullanan araç sayılarında düşüşler olduğunu kaydeden Yıldırım, 2014’te Boğaz köprülerinden 150 milyonun üzerinde araç geçtiğini, 2015 yılında ise bu sayının 141 milyon civarında gerçekleşerek, ilk kez boğaz köprüleri trafiğinde 9 milyon araçlık azalma görüldüğünü ifade etti.

Banliyo hattı 2017 sonunda

YILDIRIM, İstanbul Banliyö hattı da tamamlandığında Marmaray ile küresel ve bölgesel çevre üzerinde olumsuz etkilere neden olan hava kirletici gazların miktarında önemli azalma olacağına işaret ederek, “İstanbul Banliyö hattı gelecek yıl sonunda hizmete açılacak. Bu hat hizmete açıldığında Gebze ile Halkalı arasında yolcu taşımacılığı yapacak” dedi.

Pekin’den Londra’ya

Yıldırım, şöyle devam etti: “Yine yıl sonuna kadar hizmete alacağımız Bakü-Tiflis- Kars Demir İpekyolu da Marmaray üzerinden Avrupa’ya hatta Manş Denizi’ni de geçerek Londra’ya ulaşacak. Marmaray, Pekin’den Londra’ya uzanacak Demir İpekyolu ulaştırma koridorunun da ana omurgasını oluşturuyor.”


İlk yorum yapan olun

Yorumlar