Marmaray’da Tehlike mi Var

marmarayin neden kapatildigi belli oldu
marmarayin neden kapatildigi belli oldu

Marmaray’da tehlike mi var :Marmaray, ilk “yapılabilirlik raporları” 1987’ye dayanan, Halkalı- Gebze arasında raylı sistemle ulaşımı sağlayacak ve boğazı “tüp geçiş” ile geçecek bir devasa ulaşım projesi.


9 Mayıs 2004’de temeli atıldı ve “Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasındaki etap 29 Ekim 2013’de hizmete açıldı.

Diğer etapların inşası devam ediyor.

İnşaat sırasında arkeolojik kalıntılar; 36 gemi, liman, tüneller, kral mezarları ve çeşitli tarihi eserler ortaya çıktı.

İzmit’ten İstanbul’a seyahat ederken, kimi zaman Kartal’dan Metro’ya biniyorum. Marmaray’la Boğazın altından geçmek beni kaygılandırıyor ve Kadıköy’de inip deniz otobüsüyle Bakırköy’e geçiyorum. Bu kaygıda yalnız olmadığımı da anladım! Bir çok eş-dost, o tüp geçişten kaygılı!

Bir süre önce, Marmaray’ın raydan çıktığı ve yolcuların tünel içinde yürümek zorunda kaldıkları haberini görünce kaygılarım biraz daha arttı! Yapılan açıklamada; “teknik arıza” gerekçesi gösteriliyordu.

İlginç olan şu ki; Üsküdar Belediyesi Meclis üyesi ve İnşaat Mühendisi Nezih Küçükerden bir açıklama yaptı ve dedi ki; “Proje aceleye gelmişti! Proje ve uygulamada yanlışlar var. Hatanın bulunup çözülmesi lazım. Yoksa bu tür sorunlar yine yaşanır.!”

Hatırlanırsa, Marmaray 29 Ekim 2013’de hizmete girdikten bir gün sonra ilk kaza yaşanmıştı! Kısa süreli elektrik kesildi ve seferdeki tramvay raydan çıktı!

Bu arada, internet ortamında Marmaray’la ilgili ortaya atılan bir iddia kaygıları daha da yükseltti!

Özetle söylenen şu; “1600 metre uzunluğundaki batırma tüpte jeolojik deformasyonlarla karşılaşıldı ve bu olay aylardır biliniyor. Yüklenici firmanın defalarca uyarmasına karşın bu olay kamuoyundan gizleniyor. Batırma tüp güzergahında aluviyon ve denizel çökeller hareketliliği nedeniyle, henüz kırılma noktasına gelmemiş olmakla birlikte büyük bir eğrilme saptanmıştır. Bu eğrilme, boru içindeki raylara da intikal ettiğinden taşıma aracının raydan çıkmasına neden olmuştur.”

Bu, korkunç bir iddia!

Boğazın altından geçen botunun kıvrılması, oturduğu yerden birkaç santim kayması bile felaket demek!

İşin teknik yönünü bilen uzmanların ortak görüşleri; “Bu iş, seçim hesapları ile aceleye getirildi!” Bu tür projelerin normal koşullarda tamamlanma süreci vardır ve bu süreyi kısıtlarsanız, felaketler kaçınılmaz olur!..”

Aklıma, Körfez Köprüsü temel atma töreninde, zamanın Başbakanı Erdoğan’ın yüklenici firma ile işin teslim süresini kısaltma pazarlığı geldi!

Ben artık o köprüden de geçemem!..

Hepsi bir yana; iddialar ciddi ve büyük kaygı verici. İşin uzmanlarının görüş ve önerilerine saygı duyulmasında fayda var.

Kaynak : Mustafa Küpçü – www.kocaeligazetesi.com.tr


1 Comment

 1. Sayin Kupcu, yazinizda kullandiginiz bilgiler tamamen kulaktan dolma ve projenin guzelligine golge dusurecek soylentilerden ibarettir. Marmaray Projes’inde calismis bir muhendis olarak soylebilirim ki; son hadisenin yasandigi olay mahalli Ayrilikcesme-Uskudar arasindaki bolgedir ki, bu bolgenin batirmatup tunelleri ile uzaktan yakindan bir ilgisi bulunmamaktadir. Batirma tup tunelleri en son teknoloji ile yapilmis ve 7.5 buyuklugundeki bir depreme karsi dizayn edilmistir. Olayin cikma sebebi olarak
  ise belki gerceklestirilmesi gereken periyodik bakim-onarim islerinin yeterince ozenli olarak yapilmamasi
  gosterilebilir.

  Ikinci bir husus ise yazinizda bahsettiginiz, Marmaray’in hemen hizmete girmesi ile birlikte kaza yasanip elektriklerin kesilmesi ve seferdeki tramwayin raydan cikmasini ornek gostermissiniz. Bir kere elma ve armutlari once birbirinden ayirmamiz gerekmektedir. Marmaray’da kullanilan bir tramway araci degil, bir metro aracidir. Ikinci olarak, elektrikler yapilan kaza sonucu kesilmez ve yasanan o olayda arac raydan cikmamistir. Olayda sadece elektrik kesintisi olusmustur. Bu gibi durumlar, yeni acilan hatlarda dunyanin her yerinde yasanabilmektedir.Rayli sistemlerin dogasi geregi, yeni acilan bir demiryolu sisteminin tum koordinasyon ile eksiksiz calimasi zaman alir ve bu durum bilimsel olarak bir cok arastirmaci tarafindan literature de sokulmustur.

  Sonuc olarak; bu ulkede birinci kopruye karsi gelindi ama kullanildi, ikinci kopruye karsi gelidi ama kullanildi, Marmaray’a kotu proje denildi ancak ne gariptir ki acildigindan beri 130 milyon yolcu tasidi. Simdi ucuncu kopruye de karsi cikiyorlar ancak merak etmeyin orasi da kullanilacak. Bu isler hep boyledir, birileri yapar digerleri ise sadece konusur ve bakar, kervan da yurumeye devam eder. Siz ve sizin gibiler kullanmamaya devam etsinler, hic olmazsa yolcu yugunlugu bir nebze de olsa
  azalir da diger kullanan vatandaslar rahat eder.

Yorumlar