Metrobüs macerası ansiklopediye sığmaz

Metrobüs macerası ansiklopediye sığmaz :Metrobüs yolculuğu metrobüse binebilme mücadelesiyle başlıyor. Kalabalıktan tacize, kötü kokudan bomba korkusuna kadar her İstanbullu’nun hayatında mutlaka bir kez bindiği metrobüs için anlatılanlar ansiklopedilere bile sığmaz.


Söğütlüçeşme-Beylikdüzü arasında sefer yapan metrobüsler, İstanbul’un en önemli toplu ulaşım araçlarından. Günde yaklaşık 800 bin kişinin İstanbul’un bir ucundan diğerine taşındığı metrobüs, günün her saati yoğun. Özellikle işe gidiş ve dönüş saatlerinde metrobüse binmek ayrı, seyahat etmek ise ayrı dert. İstanbulluyu trafik çilesinden kurtaran metrobüs, kent sakininin çözümsüz sorunu haline geldi. Sohbet ettiğimiz metrobüs yolcularının kimisi metrobüse binebilmek için çok beklemekten, kimisi saygısız davranışlardan, kimisi de kötü kokudan şikâyetçi. Taciz olaylarından rahatsız olanların sayısı ise azımsanmayacak oranda. Tüm şikayetlere bir de Türkiye’de son dönemde yaşanan terör saldırıları eklenmiş durumda.

Haftada 15 saat metrobüste

Söğütlüçeşme- Beylikdüzü hattı 52 kilometre uzunluğunda. 44 duraklı yolculuk 100 dakika sürüyor. Metrobüs yolculuğu öncelikle metrobüse ‘binebilmekle’ başlıyor. Metrobüs seyir halindeyken konuştuğumuz Defne Korkmaz şöyle diyor: “Hafta içi her gün sabah akşam Beylikdüzü’ndeki evimden Mecidiyeköy’deki işime gidip dönmek için metrobüsü kullanıyorum. İnsanlara yapışık halde gitmemek için yarım saat boş metrobüs için bekliyorum. Günde 3, haftada ise 15 saatim, metrobüste geçiyor. Taksim’deki bombalı saldırının ardından hep metrobüse saldırı yapılacağı konuşuldu. Geçtiğimiz günlerde Avcılar metrobüs durağında ses bombası patladı. Herkes birbirine şüpheyle bakılıyor.’’ Naciye Eryılmaz ise “İhtiyacım olduğunda metrobüse biniyorum. Metrobüs insanı yıpratıyor’’diye konuşuyor.

Tacize uğradım

Mecidiyeköy metrobüs durağında beklerken konuştuğumuz, isminin yazılmasını istemeyen Ö.K., yaşadığı tacizi “Metrobüsün yoğun olduğu bir gün bacak arama bir dizin geldiğini hissettim o an kalabalıktan olduğunu düşündüm. Arkamı döndüğümde adamla göz göze geldim ve tacize uğradığımı anladım. Böyle durumlarda bakışlar tepki gösteren kadına çevriliyor. Haklıyken haksız duruma düşüyorsunuz” sözleriyle anlattı. Eka Jikuri ise bir Gürcistanlı. Jikuri, “Sık sık İstanbul’a geliyorum. Metrobüse sabah ve akşam binmekten kaçınıyorum. Böyle kalabalık bir toplu ulaşımı kendi ülkemde görmedim’’ diyor. Avrupa’dan Anadolu Yakası’na Ayten Bulan ile geçiyoruz. Bulan, metrobüsdeki durumu “Metrobüste saygı tedavülden kalkıyor. Geçtiğimiz hafta Cevizlibağ’dan metrobüse binmeye çalışırken bir erkek tarafından ittirildim ve düştüm. Metrobüs yerine kendimi yerde buldum. Bu kadar kabalığı aklım almıyor. Bu işe çözüm bulunmalı’’ sözleriyle anlatıyor.

Sosyal medyadan Metrobüs notları

Bir İstanbullu olarak Ankara’da bulunduğum 2 günlük kısa süre zarfında Ankaray’a her bindiğimde karşılaştığım, sadece İstanbul’a has olmayan saygısızlık sekli. n Kapıya yapışmış halde kımıldayamaz durumda olan kız: şoför bey, eğer kimse inmeyecekse ön kapıyı açmamanız mümkün mü? Laz şoför: Hayır açacağım niye açmayayım? Kız: Ama açarsanız sıkışıcam, zaten kimse binemez bu haldeyken. Laz şoför: Ya dışardaki birisi bana küfrederse nolcak?

Tuz ve ter kokusunun baskın olduğu arada ayak ve peynir kokusunu da hissedebileceğiniz nadir zamanlarda bu iğrenç koku demetinin altında güzel bir parfüm kokusu duyabileceğiniz koku.

Metrobüs yolunda kaza: Dört yaralı

ZİNCİRLİKUYU-Beylikdüzü seferini yapan metrobüsün şoförü dün saat 17.20 sıralarında Okmeydanı’ndan Halıcıoğlu’na seyir halindeyken, 1 kişi aniden metrobüs yoluna atladı. Metrobüs şoförü yayaya çarpmamak için ani fren yaptı. Ancak şoförün tüm çabasına rağmen metrobüs yayaya çarparak hafif şekilde yaralanmasına neden oldu. Ani fren nedeniyle yolcular da metrobüs içerisinde savrularak yere düştü. Kazada, metrobüsün çarptığı yaya ile araçtaki 3 yolcu hafif şekilde yaralandı.

Kokudan ‘ölen’ Ekşi yazarı

METROBÜSE binmiştim. Zeytinburnu hayaliyle gülümserken oluşan kalabalıkla yanımdaki adam da yaklaştı bana. Tam o sırada metrobüs ani fren yaptı ve adam kolunu kaldırarak demire tutundu. Adamdan gelen koku zerrecikleri ölümüme sebep oldu. Bedenimi gömdüler ama ruhum hala Söğütlüçeşme’den Edirnekapı’ya, gidip geliyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar