TÜDEMSAŞ Talns Tipi Cevher Vagonunun Seri Üretimine Geçiyor (Foto Galeri)

TÜDEMSAŞ Talns Tipi Cevher Vagonunun Seri Üretimine Geçiyor : Ülkemizde demiryolu sektöründe yaşanan hareketliliğe TÜDEMSAŞ’tan büyük destek. 77 yıllık bilgi birikim ve iş tecrübesiyle yük vagon sektöründe bölgenin en büyük sanayi kuruluşu olan TÜDEMSAŞ, sektörü yenilikçi ürünlerle tanıştırmaya devam ediyor. TSI belgeli Talns tipi Cevher Vagonunun seri üretimi yakında başlıyor.


TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, Sivas’ı Yük Vagonu Üretim Merkezi yapma hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini söyledi. Koçarslan “seri üretimine yakında başlayacağımız Talns tipi Cevher vagonuyla birlikte yapmakta olduğumuz Ar-Ge çalışmaları sayesinde 2015-2018 yılları arasında, 12 tip vagon için TSI sertifikasyonunu tamamlayarak pazara sunmuş olacağız.” dedi.

TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, “Şu an projesi tamamen şirketimize ait olan ve üstü açılıp kapanabilen Cevher Vagonunun (Talns tipi) seri üretimine geçeceğiz. Bu vagonun üst ve yan kapakların otomatik olarak açılıp kapanmaktadır. Bunu sağlayabilmek için gerekli pnömatik sistemler % 100 yerlidir. Bu vagonumuzun prototipi Eskişehir’de İstanbul Teknik Üniversitesi yetkilileri nezaretinde testlere tabi tutulmuş ve bu testlerden başarıyla geçmiştir.

Hocalarımızın sunacağı teknik rapor sonrası resmi süreç tamamlanacak ve vagonumuzun seri üretimi aşamasına geçeceğiz. Seri üretim için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Şirketimizde sektörün değişen ve gelişen ihtiyaçları çerçevesinde, yeni ve teknolojik vagonların yerli olarak üretilmesi önceliğimizdir. Şu anda seri üretimini yaptığımız vagonlarda yerlilik oranımız % 85’ler seviyesinde olup, bir kaç yıl içerisinde bu oran daha da artırmayı planlıyoruz.” dedi.

TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan ,”2018 yılına kadar TÜDEMSAŞ’ta üretilecek TSI’lı 12 tip yük vagonumuz sayesinde Sivas, yük vagonlarının üretim merkezi olmaya bir adım daha yaklaşırken, mevcut vagon onarım fabrikamıza ilave olarak 2015 yılı içerisinde faaliyete geçirdiğimiz ikinci vagon onarım fabrikası sayesinde yük vagonlarının bakım-onarımında merkeziolmuştur. Bu hedeflere ulaşabilmek adına yapılan yatırımlar sayesinde bölgemizde yeni istihdam alanları oluşturulmuş ve bölge insanına yeni iş kapıları açılmıştır.

Tüm bu çalışmalarımızda her zaman yanımızda olan, demiryolu sektörüyle ilgili ortaya konan hedeflere ulaşmamızda desteklerini hiçbir zaman esirgemeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’a ve bölge milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. Destekleri bize güç vermektedir. ” dedi.

Talns Tipi Cevher Vagonu Teknik Özellikleri:
DARASI :(maks) 24.500 Kg
KAPASİTESİ :(min) 65.500Kg
YÜKLEME HACMİ :(min) 79 m3
DİNGİL YÜKÜ :22,5 Ton
FRENLEME REJİMİ :’S’
MAKS HIZ :120 km/s(boşta)
HAMULE : Dökme Yük
BOJİ TİPİ :Y25 Lsd(f)-KC1


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar