Valilikten İZBAN ve Konak Köprüsü müjdesi

Valilikten İZBAN ve Konak Köprüsü müjdesi :İzmir Valisi MustafaToprak, kamu kurumu yöneticilerine kurumlar arası koordinasyonun sağlanması, projelerin gecikmemesi ve bürokrasinin azaltılması konusunda uyarı yaptı. Toprak’ın başkanlık ettiği İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Konak yaya üst geçitinin Mayıs ayında açılacağı ve İZBAN’ın Torbalı-Aliağa arasında sabah ve akşam üçer saat aktarmasız seferlerin başlayacağı açıklandı.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İl Koordinasyon Kurulu toplantılarını uzun bir süre sonra yeniden basına açık olarak gerçekleştirdi.Toprak, toplantının açılış konuşmasında kamu kurumları yöneticilerine bürokrasiyi azaltmalarını, vatandaş memnuniyetini daha da arttırmaları istedi. Hukuki sorunlar dışında projelerin gecikmemesi için dikkatli olmaları gerektiğini belirten Toprak, “Kurumlar arası koordinasyada hızlı davranın. Yüzyüze, bir telefonla çözülebilecek sorunlar yazışmalarla çözüm gecikiyor” dedi. İzmir’de çevreyle ilgili sorunlar ve bu konuda duyarlılık olduğunu belirten Vali Toprak, kirletici unsurlar tamamen bertaraf edilemediği, Körfez’e akan derelerde kirlilik önlenlemediği için İzmir Körfezi’nin arzu edildiği gibi temizlenemediğini söyledi. Toprak, “Çevre sorunlarının çözümü için bütünllük içinde arıtma, atık bertarafı, geri dönüşüm gibi çevresel yatırımların desteklenmesi gerekir. Bu konularda tüm taraflar ortaklaşa sorumludur” dedi. Vali Toprak, 2015 yılında başlayıp 2016 yılında da devam eden 1066 proje bulunduğunu ve bu projelerden 42’sinin tamamlandığını açıkladı.

KONAK’TA ÜST GEÇİT MAYIS’TA AÇILACAK

Toplantıda yatırımlarla ilgili bilgi veren Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Konak Tünelleri nedeniyle Bahribaba Parkı ile Konak Meydanı arasında yaya geçişlerinde yaşanan sıkıntıyı çözecek yaya üst geçidini Mayıs ayında açacaklarını açıkladı. Konak Bölgesi’nde 7 koruma alanı olduğunu belirten Uraloğlu, “Koruma Kurulu’ndan gerekli izinlerin alınma sürecinde proje birkaç kez değişti. Özel bir yapı tasarladık. Temelleri döküldü. Çelik konstrüksiyonun imalatı yapılıyor. Mayıs ayında tamamlayarak İzmirlilere hizmete sunacağız” dedi. Konak tünellerinde günde 30 bin 500 araç geçtiğini, tünelin 5-6 yıl içinde kendini amorti edeceğini belirten Uraloğlu, Sabuncubeli tüneli yapımının sürdüğünü hedefin 2017 yılı sonunda tamamlamak olduğunu belirtti.
DERE ISLAHLARINDA MÜLKİYET VE MEYVE AĞAÇLARI SORUNU

DSİ 2. Bölge Müdürü Hayati Çelenk ise dere ıslahlarına önem verdiklerini ancak önlerine bazı sorunlar çıktığını söyledi. Gediz Nehri’nin mülklü arazilerden geçtiğini, toplulaştırma yöntemiyle çözmek istediklerini belirten Çelenk, Küçük Menderes’te ise ıslah projesinin önünde bu alanları işgal eden meyve ağaçları olduğunu söyledi. Proje kapsamına bu meyve ağaçlarının kaldırılması gerektiğini, bu aşamada yerel baskıdan kurtulmak için medyadan da destek isteklerini söyledi.

TORBALI-ALİAĞA AKTARMASIZ SEFER BAŞLAYACAK

TCDD 3. Bölge Müdürü Murat Bakır ise, İZBAN hattında Cumovası’ndan aktarmayla Torbalı’ya ve Menemen’den aktarmalya Aliağa’ya ulaşılabilmesine yolculardan gelen şikayetleri çözecekleri müjdesi verdi. Bakır, en geç 10-15 gün içinde en yoğun yolcunun olduğu zaman dilimlerinde, sabah ve akşam üçer saat Torbalı’dan Aliağa’ya Cumaovası veya Menemen’de aktarma yapmadan direkt hat çalışacağını açıkladı.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.