Yüksek Hızlı Trene Yatırım

Yüksek Hızlı Tren - YHT
Yüksek Hızlı Tren - YHT

Yüksek Hızlı Trene yatırım :TCDD’nin 2016 Yılı Yatırm Programı’ndaki ödeneklerinin yüzde 38’i yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine gidecek- Bu yıl devam eden yüksek hızlı ve hızlı tren projeleri için yaklaşık 2 milyar liralık ödenek ayrıldı


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğünün, 2016 Yılı Yatırım Programı ödeneklerinin yaklaşık yüzde 38’i yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine harcanacak. Bu yıl devam eden yüksek hızlı ve hızlı tren projeleri için yaklaşık 2 milyar liralık yatırım gerçekleştirilecek.

2016 Yılı Yatırım Programı’ndan yaptığı hesaplamalara göre, TCDD’ye 5,3 milyar lira, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek diğer demiryolu projelerine 4 milyar lira olmak üzere demiryolu ulaştırmasına bu yıl toplam 9,3 milyar liralık yatırım yapılması öngörülüyor.

Bu yıl TCDD’ye ayrılan yatırım bütçesinin önemli bir bölümü yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine gidecek. Yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine 2016’da yaklaşık 2 milyar liralık yatırım yapılacak. Bir başka ifadeyle TCDD’nin yatırım ödeneğinin yüzde 38’i yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine harcanacak.

Söz konusu projeler içinde en fazla ödenek, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için ayrıldı. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hattında 633 milyon lira yatırım yapılması öngörülüyor. Türkiye’nin devam eden en önemli hızlı tren projelerinden olan Ankara-Sivas ve Kayseri-Yerköy YHT hatları için de bu yıl 380 milyon liralık yatırım planlanıyor.

  • Bu yıl içinde yapımına başlanması planlanan Başkentray Projesi’nin 2016 yılı ödeneği ise 110 milyon lira oldu.
  • Yatırım programında, 106 yüksek hızlı tren seti projesi için de 106 milyon lira ödenek ayrıldı.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar