Batmanın demiryolu problemi

Batmanın demiryolu problemi :Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kent merkezindeki demiryolu problemi zamanında yerel yönetimlerin müdahale etmemelerinden kaynaklandığını söyledi.

Batman’ın şehir merkezinden geçen T.C Devlet Demiryollarının (TCDD) ile ilgili açıklamada bulunan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tarık Yaşar, şehir merkezinde geçen demiryolu problemi zamanında yerel yönetimlerin müdahale etmemelerinden kaynaklandığını ve bu konuda alternatif projeler geliştirilebileceğini söyledi.

Demiryolu problemi Batman ilk kurulduğunda beri olduğunu ifade eden Yaşar, “Batman, 1950’li yıllarda Beşiri’ye bağlı İluh adıyla anılan bir köy iken petrol bulundu ve TPAO kuruldu. TPAO’nun kurulmasıyla dükkânlar, konutlar ve çarşı oluştu İluh günden güne gelişti kasaba ve sonra il oldu. TPAO, TÜPRAŞ ve BOTAŞ vardı. Bunların ürünlerini götürüp getirmek için tren raylarına ihtiyaç vardı. Raylar o kurumlar için yapıldı. Tren rayları etrafında şehir kuruldu tren rayları şehir içinde kaldı. Bu sefer rayların şehir içinden geçmemesi gerektiğini söylüyorlar. Problem zamanında yerel yönetimlerin müdahale etmemelerinden kaynaklanıyor. Yerel yönetimler yerelle yüzgözdürler ama bu onlara yanlış yapma hakkı tanımıyor. Bu konuyla ilgili alternatif projeler geliştirilebilir.” dedi.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.