Yenilenen Yüzüyle MOTAŞYenilenen Yüzüyle MOTAŞ :2007 yılında toplu taşımda engelli erişimine uygun araçların kullanılmasıyla ilgili yasanın çıkmasıyla birlikte 2009’dan itibaren engelli erişimine uygun araç alımına başlandı.

Günümüzde filomuzun %67’si engelli erişimine uygundur. Diğer araçların da engelli erişimine uygun hale getirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

TÜRKİYE ORTALAMASININ İLK SIRALARINDA
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın teşvikiyle araç filosu gençleştirildi.
2009 yılında araçların yaş ortalaması 11 iken, 2013’te 10.34, 2015’te ise yaş ortalaması 9’a düşmüştür. Böylece MOTAŞ toplu taşım araçlarının yaş ortalamasında Türkiye’nin ilk sıralarına yükselmiştir.

KAMERA SİSTEMİ
Daha güvenli ve daha kontrol edilebilir mekânlar için kamera sistemi yenilendi.
Gün geçtikçe hizmet ağını genişleten, farklı alanlarda da faaliyet gösteren MOTAŞ, büyüyen potansiyeli kontrol edebilmek, yeterli güvenliği sağlayabilmek için çağın teknolojisinden yararlanarak uzaktan kontrolü mümkün kılacak kamera sistemi kurdu.

Hayata geçirilen sistem ile herhangi bir arıza durumunda çalışmayan kameraların tespiti izleyen personel tarafından yapılabilecektir. Bunun sonucunda arızanın giderilmesi daha kısa sürede sağlanacaktır.

SON DURAK UYGULAMASI
Şehir içinde aksamalara, trafik sıkışıklıklarına neden olan duraklar daha modern alanlara taşınarak hem trafik rahatlatıldı hem de yolcuların bekleme ve otobüslere erişimi daha kolay hale getirildi.
Öte yandan şehir merkezinde yığılmalara neden olan otobüslerin bekleme sürelerini kaldırmak için son durak uygulaması başlatıldı.

KART MERKEZİ
Akıllı kartların zamanında hazırlanarak müşteriye teslim edilmesi, sorunlu, yıpranmış, kırılmış kartların hazırlanarak müşteriye verilmesi ve müşteri ile doğrudan iletişime geçmekte kolaylık olsun diye Malatya Kart Merkezi yeni yerine taşındı.

DURAKLAR DÜZENLENDİ
Şoförlerin sefer aralarında dinlenmeleri ve ihtiyaç gidermeleri için duraklar düzenlenerek modern hale getirildi.
Müşterilerin araç beklerken yağmurdan korunmaları için duraklar yenilerek hizmete sunuldu.

“HERKES OKUSUN DİYE DURAKLARA KİTAPLIK”
Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu’nda, kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin de bulunduğu 173 ülke arasında 86. sırada yer alıyor.

Ülkemizde okuma oranını artırmak için bir yerden başlamak lazım diyerek “Al Götür, Oku Getir” etkinliği çerçevesinde Trambüs duraklarına kitaplıklar konuldu. Amaç kitabın kolay ulaşılabilirliğini sağlayarak okuyucuyla buluşturmak.

ÜCRETSİZ İNTERNET HİZMETİ
Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ A.Ş’nin Türk Telekom ve Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile yapılan işbirliği neticesinde Trambüslerde başlattığı ücretsiz internet uygulaması yolculardan büyük beğeni aldı.

Nisan 2015 tarihinde Trambüslerde başlatılan ücretsiz internet hizmetinden aylık 20 bin yolcu yararlanmaktadır. Yolcu memnuniyetini göz önünde bulundurarak internet bağlantısının şimdilik 15 araçta, ileriki günlerde aşamalı olarak diğer açlarda da başlatılacağını söyleyen MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, “Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’ın talimatları doğrultusunda toplu taşımda müşterilerimize hizmet kalitesini her gün biraz daha yükselterek yenilikler yapmayı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Nisan 2015’te Trambüslerde başlatmış olduğumuz ücretsiz internet uygulamasını şimdi de 15 adet körüklü aracımızda başlatmak üzere Türk Telekom yetkilileriyle gerekli sözleşmeyi imzaladık. Önümüzdeki günlerde yolcularımız, söz konusu 15 araçta da ücretsiz internetten yararlanacaklardır” şeklinde konuştu.

Malatya İnönü Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler, hem seyahat ettiklerini hem de internet keyfi yaşadıklarını belirterek, yolculuk esnasında internet üzerinden dersleriyle ilgili bilgilere ulaşabildiklerini, arkadaşlarıyla iletişime geçebildiklerini ifade ediyorlar.

GARAJLAR YENİLENDİ
Daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek için harekete geçen MOTAŞ, bünyesinde bulunan garajları yeniledi. Çevre düzenlemesi, asfalt ve her aracın parklanma esnasında bir diğerine sorun oluşturmaması için yerler belirlendi. Güvenliği artırmak için uzaktan izlenebilir ve kontrol edilebilir kamera sistemi kurarak hizmete sokuldu.

TRAMBÜS İŞLETMESİ
Artan nüfusla birlikte Malatya’nın toplu taşımını yürüten MOTAŞ’ın yükü de ağırlaştı ve ulaşım sorununu çözmek için alternatif sistemler araştırıldı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın talimatıyla dizel yakıtlı otobüslere alternatif sistemler için bir ekip kurularak yurt içinde ve dışında araştırmalar yapıldı.
Araştırma sonuçlarını adım adım takip eden Başkan Çakır ve ekibi Trambüs sistemine karar verdi. Başlatılan yoğun çalışmaların neticesinde trambüs sistemi Malatya’da hayata geçirildi. Faaliyete başlayan Trambüsle birlikte Malatya toplu taşımının omurgası konumundaki Çevreyolunda artık durmadan işleyen bir sistem bulunmaktadır.

KALİTE BELGELERİ
MOTAŞ, yüklendiği misyonu azami verim ve en az zararla yürütebilmek için Entegre Yönetim Sistemini planladı. Bu çerçevede anlaştığı özel bir şirket tarafından verilen temel eğitimler sonucunda dokümantasyon çalışmalarına gitti.

Personelin çalışma alanı fiziki olarak elden geçirildi, sağlıklı çalışma koşulları kapsamında tüm detaylara dikkat edilerek hijyen kuralları, hava sirkülasyonunun yeteri miktarda olması, ofis malzemelerinin sağlığa uygun olması sağlandı. Çalışma ortamının güvenli olması için gerekli düzenlemeler yapılarak Entegre Yönetim Sistemi entegrasyonu sağlandı.

Bir yıl boyunca personele uzman eğitimciler tarafından düzenli olarak Entegre Yönetim Sistemi eğitimleri verildi. Gerek kalite standardı, gerek çevreye karşı olan duyarlılığı da kapsayan çevre yönetimi, gerekse iş sağlığı ve güvenliği alanlarında yürüttüğü çalışmaları inceleyen kurum yetkilileri;

  • ISO 9001( Kalite Standardı),
  • ISO 14001 (Çevre Yönetimi Standardı),
  • OHSAS 18001 (İş Sağlığı ve Güvenliği Standardı) eğitimlerinin tamamlandığını, çalışanlarda Entegre Yönetim Sistemi bilincinin oluşturulduğunu görerek kalite belgelerini onayladı.
    MOTAŞ, aldığı belgelerle hizmet kalitesini belgelemiş oldu.

KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMASI YAPILDI
Malatya’nın toplu taşım hizmetini yürüten Malatya MOTAŞ, kurumsal kimlik çalışmasını tamamladı.
MOTAŞ, kurumsal kimlik çalışması çerçevesinde sembol ve logosunu yeniledi.
Bir kurumun imzası olan ‘kurumsal kimlik’ çalışmasında Malatya’nın renk ve değerleri göz önünde bulundurularak bir sembol ve logo hazırlayıp gerekli değişiklikler yapıldı.

TRANSİST 2015 SÜRDÜREBİLİRLİK PROJE ÖDÜLÜ
Transist 2015 8. Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı’nda, “Transist 2015 Sürdürülebilirlik Proje Ödülü’nü Malatya MOTAŞ aldı.

55 başvurunun yapıldığı Trnasist 2015 Proje yarışmasına Malatya’dan “Türkiye’nin İlk Modern Yerli Troleybüs Projesi ‘Malatya Trambüs’ ” projesiyle katıldı.

Toplu taşımda Trambüs Sistemi projesiyle fuara katılan MOTAŞ, proje yarışması kapsamında, “Dentur Avrasya‘’ Türkiye’nin İlk Modern Yerli Troleybüs Projesi ‘Malatya Trambüs’ ” projesiyle sürdürülebilirlik kategorisinde 1.’lik ödülü kazandı.

DÖNÜŞÜM PROJESİ
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kent içi ulaşım kalitesinin artırılması amacıyla başlatılan dönüşüm projesi kapsamında, Dilek, Topsöğüt ve Şahnahan’ın ardından Battalgazi bölgesinde de Özel Halk Otobüsleri sefere başladı.

Büyükşehir ile birlikte toplu taşımada kaliteli, konforlu, sağlıklı ve hızlı bir ulaşımı sağlamak için ‘Dönüşüm Projesi’ başlatıldı. Toplu taşımayı daha ileri noktalara taşımak için Halk Otobüsleriyle birlikte otobüs filosu da yenileniyor.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ANKETİ
Malatya’da toplu taşım hizmetini yürüten MOTAŞ, müşteri memnuniyetini ölçmek ve talepleri öğrenmek için anket yaptırdı.

MOTAŞ’tan yapılan açıklamada, TÜİK verilerine göre Türkiye’de toplu taşım araçlarına olan memnuniyetin %62 olduğu hatırlatılarak; “yaptırdığımız ankette bu seviyeyi aştığımız görülüyor. Bağımsız bir kuruluş tarafından toplamda 6 bin kişi ile yapılan ankette otobüslerde 5 bin, trambüslerde bin yolcuya 11 memnuniyet sorusu yöneltildi.

Anket sonucunda genel olarak yolcuların %71 oranında hizmetimizden memnun olduğu sonucu çıktı” denildi.

ARTIK ÖĞRENCİLER BELGE İBRAZ ETMEDEN SİSTEM ÜZERİNDEN KART İŞLEMLERİNİ YAPABİLECEKLER
Müşteri memnuniyetini maksimum düzeyde hedefleyen Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ, elektronik alt yapısına uygun yeniliklere imza atmayı sürdürüyor.

MOTAŞ, yaptığı yeniliklere bir yenisini katarak öğrencilere büyük kolaylık sağlayacak protokolü İnönü Üniversitesi ile imzaladı.

Yeni başlatılan uygulamada vesikalık fotoğraf talebinde bulunulmamaktadır. Kart için başvuranların fotoğrafları başvuru sırasında kart merkezinde çekilerek kartlara basılmaktadır.

Hedef, 2016-2017 eğitim öğretim döneminde öğrenci ve öğretmenler için tüm işlemlerin web servisler üzerinden yapılmasını sağlayarak kırtasiye yükünden okulları kurtarmaktır. Böylece işlemler daha hızlı ve zamanında yapılarak zaman ve kâğıt israfının önüne geçilmiş olacaktır.

Ayrıca kart başvurularında 17 yaş altındaki öğrencilerden ‘öğrenim belgesi’ istenmeyecektir. Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan yazışmalar neticesinde Üniversite ile yapılan protokolün benzeri yapılacağını ve aynı sistemin Milli Eğitim camiası için de geçerli olacağının altını çizdi.

WEB ÜZERİNDEN BAKİYE YÜKLEME DÖNEMİ BAŞLADI
1 Hazirandan itibaren web üzerinden akıllı kartlara internet üzerinden TL yükleme dönemi başlıyor!
Daha kolay ve daha erişilebilir hizmet anlayışıyla çalışan MOTAŞ, müşteri memnuniyetini maksimum düzeye ulaştırmak için kartlarında zaman zaman bakiye sıkıntısı çeken müşterilerini bu tür sorunlarla karşılaşmamaları için web üzerinden akıllı kartlara bakiye yükleme dönemi başlattı.

Başlatılan sistemle www.motas.com.tr adresine girerek kartınıza yükleme yapıyorsunuz. Sadece beş dakika sonra kartınızı validatöre okuttuğunuzda bakiyeniz yüklenmiş oluyor

Demiryolu Haber özetleri

Türkiye’de Hızlı Trenin Dünü ve Bugünü Türkiye'nin kırk yıllık hayali hızlı tren, Ankara-Eskişehir seferlerine başladı. Bin 76 kilometrelik yeni hat inşa edildi. Mevcut demiryolu hattının y...
MOTAŞ Araçları Dezenfekte Ediliyor Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak için çalışan MOTAŞ, yolcuları daha temiz ve daha hijyenik bir ortamda taşımak için araçlarda günlük tem...
MOTAŞ Yoğun Güzergahlara Yeni Hatlar Açtı Her dönem başında eğitim öğretime hazırlanan eğitimciler gibi yenilenerek, takviyeler yaparak toplu taşımaya hazırlandıklarını söyleyen Malatya Büyükş...
MOTAŞ şoförlerine ‘Toplu Taşıma Sürücüleri İçin Trafik Eğitimi’ semineri verildi Malatya Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü polisleri tarafından Büyükşehir Belediyesi Trafik Eğitim Parkı’nda verilen seminer iki gün sürdü. Eğit...
Trafo Merkezleri Koruma Panolarının Yenilenmesi İşi Sonuçlandı 2012/173100 İhale nolu Trafo Merkezleri Koruma Panolarının Yenilenmesi İşi Sonuçlandı.Yaklaşık Maliyeti : 975.000,00 TRY olan ihaleyi, 859.515,00 TRY ...
Malatya’da Yapılan Törenle Trambüsler Yolcu Taşımaya Başladı (Foto Galeri) Malatya'da Yapılan Törenle Trambüsler Yolcu Taşımaya Başladı :Dünyada 362 şehirden sonra Türkiye’de ilk olarak Malatya’da toplu taşımda kullanılacak T...
MOTAŞ’dan Toplu Taşıma Şoförlerine Empati Eğitimi MOTAŞ Genel Müdürü “Tüm çabamız insanların yaşamlarını kolaylaştırıp, daha yaşanabilir bir dünyaya katkı vermek” Şehir içi toplu taşımasının meslek...
Hızlı Tren’de Malatya’dan Bahis Yok Hızlı Tren’de Malatya’dan Bahis Yok :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın, Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesiyle ilgili olarak yapt...
Kabataş-Bağcılar Tramvay hattına trambüs Kabataş-Bağcılar Tramvay hattına trambüs : Kabataş-Bağcılar hattında elektrik arızası nedeniyle tramvay seferleri saat 09.30'dan itibaren yapılamıyor...
Malatya’da Üstgeçitlere Engelli ve Yaşlılar İçin Asansör Yapılıyor Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından çevreyolu üzerinde bulunan yaya üstgeçitlerine yaşlı ve engelli vatandaşların rahatlıkla faydalanabilmeleri i...
Bahçebaşı Ve Gündüzbeyde Asfaltlama Yapıldı Bahçebaşı Ve Gündüzbeyde Asfaltlama Yapıldı :Malatya’da, Bahçebaşı ve Gündüzbey Mahalleleri’nde asfaltlama çalışması yapıldığı bildirildi. Malatya Büy...
Malatyaya Hafif Raylı Sistem Ya Da Hafif Metro Ulaşım Sistemi Malatyaya Hafif Raylı Sistem Ya Da Hafif Metro Ulaşım Sistemi :Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adayı Prof. Dr. İbrahim Gezer, “Uygulayacağ...
Malatya Elazığ Arasına Raylı Sistem Yapılmalı Malatya Elazığ Arasına Raylı Sistem : AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şahin, “Malatya-Elazığ illerimiz arasınd...
Vali Zorluoğlu: “Van’a trambüs veya elektrikli otobüs sistemi getireceğiz” Van Büyükşehir Belediyesi, kentin trafik sorununu büyük ölçüde çözecek olan hafif raylı sistem ile ilgili ilk adımını attı. Van Valisi ve Büyükşehir B...
Vagon Onarım Fabrikası İhalesi Onay İçin ÖYK’ya Gönderildi Vagon Onarım Fabrikası (VOF) binası ve alanı Türk Kızılay’ına devrine ilişkin süreçte sona yaklaşıldığı bildiriliyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı,...
Malatya-Elazığ Arası Raybüs Geliyor Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaretindeki konuşmasında, Türkiye'nin önemli bir sürece girdiğini belirte...
Güneydoğu'da tren hamlesi Devlet Demiryolları, Güneydoğu'da şehirleri birkaç saatte birbirine bağlayacak yeni bir Yüksek Hızlı Tren hattı için düğmeye bastı. Proje öncesi Adana...
Troleybüs İşletmecileri Malatya’da Buluşacak Troleybüs İşletmecileri Malatya'da Buluşacak :Farklı ülkelerden troleybüs işletmecileri, Malatya'da düzenlenecek Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çal...
Sivas-Malatya YHT hattı etüt projesi 2017 yılında tamamlanacak Sivas-Malatya YHT hattı etüt projesi 2017 yılında tamamlanacak :AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Malatya il başkanlığında düzenl...
İETT’de Bir İlk Tematik Otobüsler Geliyor İETT’de Bir İlk Tematik Otobüsler Geliyor :İETT, Toplu Ulaşım Haftası etkinlikleri kapsamında Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı’nı...

Hızlı Tren HaberleriBenzer Raylı Sistem Haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.