İzmir Büyükşehir Belediyesine tramvay davası

İzmir Büyükşehir Belediyesine tramvay davası :İzmir’de kaçak olduğunu öne sürdükleri Konak ve Karşıyaka tramvay projesinin çevre faciasına yol açtığını öne süren 335 kişi İzmir Büyükşehir Belediyesi aleyhine iptal davası açmaya hazırlanıyor.
Göztepe sahilindeki parkta basın açıklaması yapan vatandaşlar ellerinde tramvay projesini eleştiren karikatür ve fotoğrafların yer aldığı dövizler taşıdı.
İptal davası açmak için hazırlıklarını tamamladıklarını belirten avukat Mustafa Kemal Turan, İzmir’in yaklaşık 3 yıldır yürürlükte olan bir Ulaşım Ana Planı bulunmadığını söyledi.
Turan, “Eski Ulaşım Ana Planı’ndaki öngörülen durumla, bugün imarsız şekilde kaçak olarak yapımı yürütülen Konak ve Karşıyaka tramvay imalatlarının bir ilgisi bulunmamaktadır” dedi.
Kaçak olduğunu öne sürdüğü proje kapsamında bugüne kadar ciddi manada ağacın kesildiğini ve kesilmeye de devam ettiğini belirten Turan şunları söyledi:
“Aktif yeşil alanları yok ediyorlar. Güzergah boyunca toplamda yaklaşık 18 bin araçlık otopark yerinin kaybolacak. Herşeyden öte gerek Karşıyaka gerek Konak sahil bandında yayaların denize ulaşmasına ciddi manada bariyer oluşturacak bu projenin Şair Eşref Bulvarı ve Alsancak Garı geçişleri gibi imkansız oluşumları var. Proje tamamlandığında mevcut trafik sorunu hiç geçiş yapılamaz hale gelecektir.”



Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar