Osmangazi Köprüsü'nden geçenler en çok ona şaşırdı

Osmangazi Köprüsü’nden geçenler en çok ona şaşırdı :Çok büyük ilgi gören ve bayram tatili süresince 1 milyondan fazla geçişin yapıldığı Osmangazi Köprüsü’nü kullanan vatandaşlar sosyal medyada başka bir detaya daha dikkat çekti. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve Körfez Geçiş Köprüsü projesi dahilinde inşa edilen Orhangazi Tüneli, uzunluğu ve kısa sürede yapılmış olması ile dikkat çekiyor. Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı köprü ile birlikte 2 yılda tamamlanan dev tünele dikkat çekip, yapımı 14 yıl süren Bolu Dağı tüneline de gönderme yapıyor.
‘Yol medeniyettir’ anlayışıyla Türkiye’de son 13 yılda büyük kalkınma hamlesi olan ulaşım alanında önemli yatırımlar hayata geçirildi ve projeler devam ediyor. Yapılışının adım adım izlendiği, açılışının hasretle beklendiği Osmangazi Köprüsü, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla vatandaşların hizmetine sunuldu. Ülkemizin Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023 hedefleri kapsamında hayata geçirdiği dev projeler arasında yer alan İzmit Körfezi’nin gerdanlığı 9 milyar dolar yatırımla hayata geçirildi. İzmit Körfezi’nde otomobille mevcut yol kullanılarak 2 saate yakın süren güzergâh, dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan Osmangazi sayesinde 6 dakikaya indi. Projenin tamamı bittiğinde halen 8-10 saat süren İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saate inmesi ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.
Türkiye’nin en uzun tüneli
Projenin en önemli ayaklarından birini oluşturan Orhangazi Tüneli ise, Osmangazi Köprüsü’nün aksine sessiz sedasız tamamlandı. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi kapsamında yapılan ve Türkiye’nin 3 şeritli en uzun tüneli olma özelliğini taşıyan Samanlı Tüneli’nin adı ‘Orhangazi’ olarak değiştirildi. Bu tünel ile birlikte seyahat büyük bir keyfe dönüşüyor.
Rekor sürede tamamlandı
Biri 3 bin 591, diğeri 3 bin 586 metre uzunluğundaki çift tüplü tünelden oluşan Orhangazi Tüneli 2 yıl 4 gün gibi tarihi bir sürede tamamlandı. Ocak ayında tamamlanan, ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın onayını bekleyen tünel, 21 Nisan tarihinde trafiğe açıldı.
Yalova’yı görmeden direkt Altınova
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve Körfez Geçiş Köprüsü projesi dahilinde inşa edilen Orhangazi Tüneli’nin girişi Altınova’dan, çıkışı ise Orhangazi’ye bağlı Ortaköy’den yapılıyor. Bursa’dan İstanbul istikametine seyahat eden araçlar, Orhangazi ve Yalova’yı görmeden Samanlı Dağları’nın altından direkt Altınova’ya ulaşabiliyor.
İstanbul-Bursa 1 saat
İstanbul-Bursa arasının 1 saate düşüren, otoyolun tamamlanması ile Bursa-İzmir arasını ise 2 saate indirecek olan Orhangazi Tüneli, Avrupa standartlarında yapıldı. Tünele döşenen son teknoloji sayesinde oluşabilecek her türlü olumsuzluğa karşı önlemler alınan tünel için yetkililer “akıllı tünel” tanımını yapıyor.

Güncel Demiryolu İhalele Takvimi

Cum 20
Cum 20
Sal 24

İhale İlanı : Yatay Yaşam Hattı Satın Alınacaktır (TÜDEMSAŞ)

Eylül 24 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TÜDEMSAŞ
+90 346 2251818
Çar 25

İhale İlanı: Asansör Elektro-Mekanik İşleri Yaptırılacaktır

Eylül 25 @ 10:00 - 11:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Çar 25
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.