Erzincan tramvay projesi için etüt çalışmaları başladıErzincan tramvay projesi için etüt çalışmaları başladı :Erzincan Belediyesince kent içi ulaşımdaki trafik yoğunluğunun hafifletilmesi amacıyla yapılması planlanan tramvay projesinin zemin etüt çalışması başladı.
Erzincan Belediyesi tarafından Erzincan Üniversitesi ile Erzincan Havalimanı arasındaki 24 kilometrelik mesafede yapılması planlanan hafif raylı sistem projesinin zemin etüt çalışmasının başlaması dolayısıyla Fevzipaşa Caddesi’nde tören düzenlendi.
Tören sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, raylı sistem projesi ile Erzincan’ın tarihi bir güne imza attığını belirterek, projenin kente hayırlı olmasını diledi.
Erzincan’da toplu ulaşımda ileride yaşanabilecek sorunları şimdiden çözebilmek için Ekşisu’dan üniversiteye kadar olan güzergahta raylı sistem uygulamasına geçileceğini belirten Arslantaş, “Bu yatırımların ilimizde yapılmasında desteklerini esirgemeyen Başbakanımız Binali Yıldırım’a şükranlarımı sunarım.” dedi.
Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy da Erzincan’da yeni bir sistemin hayata geçmesinin sevincini yaşadıklarını ifade ederek, “Kent içi ulaşım master planı ve tramvay projesi ile ilgili çalışmalarımızın startını 9 Mayıs 2016 tarihinde vermiştik. Gazi Üniversitesi ile yaptığımız protokol çerçevesinde 9 Mayıs’tan itibaren alan çalışmalarımız devam ediyor. Bu alan çalışmalarına altlık oluşturacak hem kent içi master planının hazırlanması, hem de hafif tramvay sisteminin çalışmaları birlikte başladı. Erzincan içerisinde bu iki proje birlikte yürütülüyor.” diye konuştu.
“Önümüzdeki sene yapım ihalesinin startını vereceğiz”
Hafif raylı sistemin kent içi ulaşımını kolaylaştıracağına işaret eden Başsoy, şunları kaydetti:
“Projeyi hayata geçirmek için start verdik. Bu bağlamda havaalanından üniversiteye kadar olan güzergahtaki çalışmayla bu güzergahtaki 25 noktada sondaj çalışması yapılacak. 13-14 metre derinlikten numuneler alınacak. Zemin etütleri yapılacak. Ayrıca 25 çukur açılarak bu çukurlardan elde edilecek materyaller test edilecek. Zeminlerin sağlam olup olmadığı, tramvay güzergahının geçip, geçmeyeceği alanlar tespit edilecek. Kasım ayına kadar da hem kent içerisindeki anketler bitmiş olacak hem zemin etütleri bitmiş olacak hem de proje hazır hale getirilmiş olacak. İnşallah önümüzdeki sene projenin yapım ihale startını vereceğiz.”

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.