İzmir'de Metro Vagonları İçin Yeraltı Otoparkı Yapılıyor

İzmir’de Metro Vagonları İçin Yeraltı Otoparkı Yapılıyor :İzmir Büyükşehir Belediyesi, metro vagonlarının depolama ve bakımlarının gerçekleştirileceği Halkapınar Yeraltı Tesisi’nin ihalesini sonuçlandırdı. Kamu İhale Kurumu’na (KİK) itiraz sonucu yapımı geciken tesisin imalatı, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek yer tesliminin ardından başlayacak. 115 vagonun park edebileceği tesis 458 günde tamamlanacak.
Büyükşehir Belediyesi, kentin konforlu ve hızlı toplu taşıma aracı olan İzmir Metrosu’na ait araçların depolama ve bakımları için hazırlıklarına geçen yıl başladığı Halkapınar Yeraltı Depolama Tesisi için tekrar düğmeye bastı. Bir yandan genişleyen metro ağında kullanılacak olan 95 vagonlu 19 adet tren setinin imalatı için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan da bir firmanın itirazı sonucu duraksamaya uğrayan yapım ihalesini geçtiğimiz günlerde sonuçlandırdı. Yer teslimi önümüzdeki günlerde yapılacak yeraltı depolama tesisi, 115 vagon kapasiteli olacak. Söz konusu tesisler, Atatürk Stadı önü ile Şehitler Caddesi’nden başlayıp Osman Ünlü Kavşağı ve Halkapınar metro depo alanına uzanan bölgede oluşturulacak. Tesis 458 günde tamamlanacak.

TESİSTE NELER OLACAK?
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplam 15 bin metrekarelik alanda iki katlı olarak inşa edeceği yeraltı bakım ve depolama tesislerinde ortamı havalandırmak ve herhangi bir yangın anında oluşan dumanı tahliye etmek için jet fan ve aksiyel fanlardan oluşan havalandırma sistemi oluşturulacak. Periyodik bakımın yapılacağı yükseltilmiş hatların bulunduğu bölümde araç ve parça bakımı yapmak üzere basınçlı hava sistemi kurulacak. Tesisin dışında araçların hareketli olarak yıkanmasını sağlayacak otomatik tren yıkama sistemi yapılacak. Periyodik bakım ünitesinde raylar üzerinde araçların çatılarına paralel olarak hareket edebilen bir seyyar çatı çalışma platformu oluşturulacak. Ulusal yangın yönetmeliklerine uygun olarak bina içi sulu yangın söndürme sistemi (dolap sistemi), sprinkler (yangın söndürme) sistemi ve itfaiye dolum ağzı yapılacak. Yeraltı araç depolama tesisinde ayrıca trafo merkezi ve trenlerin enerjisini sağlayan 3. ray sistemi tesisi oluşturulacak. Tesiste aydınlatma, priz, yangın algılama-ihbar, kamera, telsiz ve telefon ve scada sistemleri de bulunacak.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.