TMMOB, Kabataş Martı Projesi yasal ve ekolojik değilTMMOB, Kabataş Martı Projesi yasal ve ekolojik değil :İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Kabataş Martı Projesi” adlı transfer merkezi inşaatıyla ilgili itirazlarına dair açıklama yapan Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, “Mesele sadece rant da değil. Dünyanın hiçbir yerinde denize beş metre mesafeyle metrolu transfer merkezi kurulmaz” dedi
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılacak “Kabataş Martı Projesi” adlı transfer merkezi inşaatıyla ilgili itirazlarına ilişkin Karaköy’deki şube binasında basın toplantısı düzenledi.
Toplantıya çok sayıda mimarın, şehir plancısının yanı sıra TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Akif Burak Atlar, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ile TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Sekreteri Cevahir Akçelik katıldı.
“Belediye soruları cevaplamaktan kaçındı”
Toplantıda ilk olarak konuşan Cevahir Akçelik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında projeyle ilgili cevaplandırmaları istemiyle sorular sorduklarını ancak belediyenin bu soruları cevaplamaktan kaçındığını belirtti.
“Proje mimari ve ekolojik yetersizliklerle dolu”
Akçelik’in ardından konuşan Mücella Yapıcı ise, Kabataş’ta zeminin sulu ve kaygan olduğunu ayrıca “Kabataş Martı Projesi”nin yasal gereklilikleri taşımadığı için projenin uygun olmadığını söyledi. “Mesele sadece rant da değil. Dünyanın hiçbir yerinde denize beş metre mesafeyle metrolu transfer merkezi kurulmaz” diyen Yapıcı, söz konusu proje yerine vapur sayısının arttırılması gerektiğini anlattı.
“İskelenin kapatılması ulaşım hakkı gasbıdır”
Kabataş İskelesi’nin kapatılmasını “ulaşım hakkının gaspı” olarak değerlendiren Yapıcı, projenin mimari ve ekolojik yetersizliklerle dolu olduğunu söyledi. Galataport ve Avrasya Tüneli gibi projelerin de eksikliklerine dikkat çeken Yapıcı, “Tüm bu projeleri durduralım. Biz bunları mercek altına alıp tekrar inceleyebiliriz. Kurumum adına bunu taahhüt ediyorum” diye belirtti.
“Proje halkın onayına sunulmadı”
TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Akif Burak Atlar ise, projenin yasal gereklilikleri taşımadığını vurguladı. Projenin katılımcı süreçlerden sonra hayata geçirilmesi gerektiğini anlatan Atlar, “Proje otuz gün askıda kalmalı, isteyen incelemeli varsa itirazlarını iletmelidir. Bu süreçte halkın onayına başvurulmadı” diye belirtti.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.