Bozankayanın ürettiği yerli tramvaylar vatandaşlardan tam not aldıBozankayanın ürettiği yerli tramvaylar vatandaşlardan tam not aldı :Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin bir süre önce Bozankaya firmasından aldığı ve tamamı Türk mühendisleri tarafından yapılan yüzde yüz yerli raylı sistem araçları vatandaşlardan tam not aldı. Yeni araçlar hem konforu, hem güvenliği hem de görünümüyle göz dolduruyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 42 milyon euro yatırım yaptığı 30 yeni raylı sistem aracından bir bölümü seferlerine başladı. Bozankaya’nın Ankara’da üretilen tramvayları, Türkiye’de en yüksek yolcu kapasitesine sahip. Aynı zamanda Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen satın alma maliyeti en uygun tramvay projesi olmasıyla da önem taşıyor.
Avrupa yerine yerli
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, raylı sistem araçlarını daha önce Avrupa’daki üreticilerden temin ediyordu. Raylı sistem hattını geliştiren Kayseri, yeni araç alımı için Bozankaya’nın yerli üretim tramvaylarını tercih etmişti. Tasarımı ve üretimi tamamen Bozankaya bünyesinde bulunan Türk mühendisleri tarafından gerçekleştirilen bu tramvay, oldukça modern ve son derece teknolojik bir taşıma aracı.
Mayıs ayında test sürüşleri yapılmıştı
Tamamen yerli yapım olan araçların bir kısmı mayısta 1 aylık testlere tabi tutularak deneme sürüşleri yapılmıştı. Yeni tramvaylar şimdilik Cumhuriyet Meydanı-Talas hattında hizmet veriyor.
Vatandaşlar memnun
Yeni raylı sistem aracını kullanan vatandaş hem hizmetten hem konfordan son derece memnun. Bir önceki araçlara göre içinin biraz daha ferah olduğunu belirten vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.
Her yönüyle avantajlı
Bozankaya’nın yerli üretim alçak tabanlı ve 33 metre uzunluğundaki çift yönlü tramvayları, Türkiye’de kendi segmentinde en yüksek yolcu kapasitesine sahip araçlar olma özelliğini taşıyor. Bozankaya’nın geliştirdiği tramvay, geniş ve ferah iç mekan ile oturan 66 kişi olmak üzere, toplam 392 kişilik yüksek yolcu kapasitesi sunuyor. Her iki tarafta altışar kapı ile toplam 12 kapıya sahip olan araçlarda bu kapılar sayesinde daha hızlı yolcu iniş-biniş sirkülasyonu yapılabiliyor. Bojilerde gerçek aks kullanımı ile düşük bakım maliyetleri ve bakım kolaylığı sağlanıyor. Ayrıca her motor için bir inverter kullanarak yüksek verimlilik ve süreklilik sunuluyor. Satın alma maliyetlerinin uygun olmasının yanı sıra yerli üretim ile daha düşük maliyette ve daha kısa zamanda yedek parça ve servis sunulması gibi avantajları da sağlanıyor.