Kars-Akyaka Tren Seferlerine ara verildi

Kars-Akyaka Tren Seferlerine ara verildi :26 Temmuz 2016 tarihinde Kars ziyareti kapsamında Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattı’nda incelemelerde bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yüzde 87’sinin tamamlandığını söylediği projede, çalışmalar aralıksız devam ediyor.
Proje kapsamında Kars-Akyaka arası sefer yapan DMU-Set tren seferlerine de çalışmalar nedeniyle bir ay süre ile ara verildi. 19 Ekim 2016 tarihinde yeniden Kars-Akyaka arası seferlerine devam edilmesi planlanan demiryolunda BTK’ya uygun hat çalışmaları yürütülecek.
Proje kapsamında yıl sonuna kadar bir hattan dizel lokomotif ile tren işletmeciliği yapılmasının hedeflendiği demiryolu hattının Kars ayağında, bir ay süreyle durdurulan seferlerin son yolcuları bugün uğurlanırken, bir taraftan da yeni tren garı inşaatındaki hummalı çalışmalar sürüyor.
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ulaştırma Memur Sen Kars İl Başkanı Muharrem Toraman, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın girişimleriyle alanın tam anlamıyla şantiye alanına döndüğüne dikkat çekti. ‘Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan göreve geldikten sonra demiryolunda çalışmalar hızlandı ve iki katına çıktı’ diyen Toraman, “Sayın Bakanımız Ahmet Arslan’ın da şantiye alanını ziyaretinde söylediği üzere alandaki menfez, köprü gibi bağlantı kısımlarında yapılacak çalışmalardan dolayı Kars Akyaka seferlerine kısa bir ara vereceğiz.” şeklinde konuştu.
Kars Akyaka seferi yapan bu hattın bölge insanı için öneminin farkında olduklarını kaydeden Toraman, 19 Ekim 2016 tarihinde tren seferlerinin yeniden vatandaşın hizmetine sunulacağını söyledi. Günlük ortalama 200 yolcu ile sefer yaptıklarını söyleyen Toraman, “Ülkemiz ve ilimiz için çok önemli olan Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattı’nda yapılacak çalışmalardan dolayı bir ay ara veriyoruz fakat tamamlanacak çalışmalarla birlikte bölgemiz demiryolunda çok önemli bir konuma sahip olacak. Akyaka Kars tren seferlerimizde 200 ile 300 arası değişen bir kapasite söz konusu ama 200 yolcu altına hiç düşmedik, bu da gösteriyor ki Akyaka ilçemiz için önemli bir değerdir Akyaka Kars tren seferleri. Bu nedenle de en kısa zamanda da çalışmaların tamamlanıp, seferlerin başlaması için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz.” dedi.İlk yorum yapan olun

Yorumlar