Hızlı tren geleceğin en hızlı ve en emniyetli ulaşım aracı

Hızlı tren geleceğin en hızlı ve en emniyetli ulaşım aracı :Adana-Mersin arasında ulaşımın trenle 24 dakikada alınmasını hedefleyen hızlı tren projesini sorduğumuz TCDD 6. Bölge Müdürü Mustafa Çopur hızlı trenlerin şehirleri birbirine yakınlaştırdığını işaret ederek, hızlı bir yaşam biçimi sağladığını kaydetti.
Hızlı trenin 4 saatlik seyahat süresinde uçaktan bile avantajlı olduğunu ifade ederek, bu proje tamamlandığında Tarsus ve Yenice duruşlu hızlı trenlerin, Adana’dan Mersin’e, Mersin’den Adana’ya 24 dakikada ulaşacağını kaydetti. Çopur, “Altyapı çalışmalarını 2017 ‘de tamamlamayı hedeflediğimiz hızlı tren projemizin önümüzdeki yıllarda hizmete girmesi için çalışıyoruz” diye konuştu.
‘ULAŞIM MODLARINDA EN EMNİYETLİ BİZİZ’
Hızlı tren hattında yük treninin de çalışabileceğini dile getiren Çopur, Türkiye’nin ihtiyacının bu doğrultuda olduğunu işaret ederek, yük trenin hızının 140 km/saat olabileceğini ifade etti. Çopur “Demiryollarında bugün yolcu taşıma payı yüzde 2, yük taşıma payı ise yüzde 5′ tir. 2023 hedeflerimiz ile birlikte, bu oranlar yüzde 10 ve yüzde 15 olacaktır” dedi.
Bu oranların demiryolu taşımacılığına ait dünya standartlarında çok iyi bir rakam olduğunu ifade eden Çopur, bu standartlara ulaşırken yolcuyu da yükü de hızlı ve emniyetli taşıyacaklarını belirtti. Demiryolu taşımacılığının, ulaşım modları arasında en emniyetli taşımacılık şekli olduğunu, vurgulayan Çopur, trenlerin gün geçtikçe gelişen emniyet sistemleri teknolojileri ile donatıldığını ve TCDD’nin bu teknolojileri kullandığını da ifade etti.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.