Ring çilesinin çözümü raylı sistem

Ring çilesinin çözümü raylı sistem :Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’ndeki ring çilesi manzarası bu yıl da değişmedi. Sabah saatlerindeki kuyruklara ve balık istifi ulaşıma dikkat çeken öğrenciler, “Bunun çözümü otobüs değil bizce alttan kampüse ek bir raylı sistem olmalı” diyor.
EGO’nun, 2014 yılında uygulamaya koyduğu Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’ndeki ‘ring’ uygulamasında manzara iki yıldır değişmiyor. Metrodan inip kuyruğa girerek ring otobüsüne binen öğrenciler, balık istifi yolculuk yaptıklarına dikket çekerek, “Problemsiz kalıcı bir çözüm istiyoruz” dedi. Metro istasyonunun girişine kadar uzayan kuyruklar nedeniyle okulun ilk günlerinden itibaren derslerine geç kalmaya başladıklarını belirten öğrenciler devam eden sıkıntıya ilişkin şunları söyledi:
İLK DERS KAÇIYOR
“Metroyla buraya ulaşmak ayrı bir çile, buradan okulun içine ulaşmak da ayrı bir çile. Metronun girişinde merdivenleri çıkarken nasıl bir manzarayla karşılaşacağımız meçhul. Kimi zaman geriye uzanan kuyruğa geçip bekliyoruz kimi zaman da kuyruk azaldığı için durağa koşmaya başlıyoruz. Manzara her sabah aynı. Özellikle 08.00-08.30 civarında inanılmaz bir yoğunluk var. Üç dakikayla dersine geç kalan öğrenciler oluyor.
RAYLI SİSTEM OLMALI
30 bin öğrenciyiz, 17 tane ring otobüsüyle hizmet veriliyor. Haftaya ek yerleştirmelerin ve gelmeyen öğrencilerin de dahil olması yoğunluğu artırabilir. Problemsiz kalıcı bir çözüm istiyoruz. Bu kuyrukta beklemek otobüsle sıkış sıkış kampüse girmek motivasyonumuzu da enerjimizi de alıyor. Ring otobüslerinin gecikmesinde sabah trafiği de etkili. Bunun çözümü otobüs değil bizce alttan kampüse ek bir raylı sistem olmalı.”
10 EKİM’DE İLAVE YAPILACAK
Sıkıntının giderilmesi için 10 Ekim’de otobüs seferlerin artırılacağını belirten EGO Genel Müdürü Balamir Gündoğdu, şu açıklamayı yaptı:
“10 Ekim’den itibaren çözülecek. Sefer sayıları bu tarihten itibaren kış tarifesine geçecek. İlave şoför ve otobüslerle yoğunluğu azaltacağız.”
ÇOKLU KAPI BU YIL KAPALI
Beytep Kampüsü’ndeki ring otobüslerinde geçtiğimiz yıl otobüslerin orta kapıların validatör konularak getirilen çoklu kapı çözümünün bu yıl uygulanmaması dikkat çekti.
550 numaralı Beytepe Kampüs ring hattında yoğunluk nedeniyle birçok öğrenci kampüse otostop çekerek ulaşmaya çalışıyor.İlk yorum yapan olun

Yorumlar