TCDD Avusturya Heyetini Ağırladı

TCDD Avusturya Heyetini Ağırladı : TCDD ile Avusturya’da demiryolu sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin temsilcileri arasında, Ankara Gar Kule Restoran Behiç Erkin Salonu’nda toplantı gerçekleştirildi.
Toplantıya Avusturya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Klaus Wölfer, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, Avusturya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Georg Karabaczek, Kalkınma Bakanlığı Daire Başkanı Cengiz Arabacı ve diğer yetkililer katıldı.
Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yüksek hızlı tren çalışmaları olduğuna işaret eden Büyükelçi Dr. Klaus Wölfer yaptığı konuşmada, Avusturya ile KARDEMİR ve TCDD ortaklığıyla Hızlı Tren Makas Fabrikası kurulduğunu söyledi.
Türkiye ile Avusturya arasındaki işbirliğinden çok memnun olduğunu dile getiren Wölfer, Ankara Gar’ın Avrupa’nın en güzel garlarından biri olduğunun altını çizdi. Wölfer, “Böyle tarihi bir binada bulunmaktan çok etkileniyorum” diye konuştu.
Türkiye ile Avusturya arasında tarihi bağlar bulunduğunu anlatan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise Avusturya’da yaşayan Türk vatandaşımız ile Türkiye’ye gelen Avusturyalı turistlerin iki ülke arasındaki sosyal ve kültürel bağları güçlendirmekte köprü görevi yaptığını vurguladı.
Türkiye’deki Demiryolu Sektöründeki son yıllarda meydana gelen gelişmeler hakkında da bilgiler veren Apaydın, 2003 yılından bugüne kadar demiryollarına 50 Milyar TL’nin üzerinde yatırım yapıldığını belirtti.
“Hedeflerimize birlikte ulaşalım”
Bu yatırımlarla; Yüksek Hızlı Trenler başta olmak üzere yolcu ve yük taşımacılığının emniyet ve konforlu şekilde hızlandırılması, çeken ve çekilen araçların modernizasyonu, 20 noktada lojistik merkezler kurulması,
Mevcut hatları yenileyerek, sinyalli ve elektrikli hale dönüştürülmesi gibi önemli projeler yürüttüklerini ifade eden Apaydın, şunları söyledi: “ Yüksek hızlı, hızlı ve konvansiyonel olmak üzere 3.057 km yeni demiryolu inşa ediyoruz. Ülkemiz ve demiryolu sektörümüz açısından büyük önem arz eden demiryolu endüstrisinin Türkiye’de gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz. Yerli ve yabancı firmalarımızla iştirakler kurmak suretiyle demiryolu sektörümüzü geliştiriyoruz. Bu kapsamda kurduğumuz iştiraklerden biri de Çankırı’daki VADEMSAŞ Hızlı Tren Makas Fabrikasıdır. Konvansiyonel ve yüksek hıza uygun makasların üretimini gerçekleştirmek üzere Avusturyalı VOESTALPİNE, KARDEMİR ve TCDD ortaklığıyla kurulan fabrikamız 2011 yılından itibaren faaliyetini sürdürmektedir. Yıllık 500 adet konvansiyonel ve 100 adet hızlı tren makası üretme kapasitesine sahip tesiste halen 55 kişi istihdam edilmektedir.”
TCDD olarak, 2023 yılına kadar 3.500 km yüksek hızlı demiryolu, 8.500 km hızlı demiryolu ve 1.000 km konvansiyonel demiryolu olmak üzere 13.000 km demiryolu inşa etmeyi planladıklarını ve 80 adet YHT setinin teminine yönelik proje çalışmalarının devam ettiğini aktaran TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Çankırı’daki VADEMSAŞ Makas Fabrikasında olduğu gibi ‘Ülkemizi yeniden demirağlarla örme’ hedeflerimize Avusturyalı firmalarla birlikte çalışarak ulaşmaktan memnuniyet duyacağımızı ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.
Heyet yeni YHT Gar’ı gezdi
TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun’un TCDD’nin tarihsel gelişimi ve projeleri hakkında sunum yaptığı toplantıda Kalkınma Bakanlığı Daire Başkanı Cengiz Arabacı tarafından demiryolu sektöründeki yatırımlar ve teşvik sistemi hakkında bilgi verildi.
Avusturya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Klaus Wölfer, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’la birlikte Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi’ni de ziyaret etti.
Katılımcılar inşaatı devam eden Ankara YHT Gar kompleksini gezerek hatıra fotoğrafı çektirdi, etkinlik Avusturya Büyükelçiliğinde verilen resepsiyonla sona erdi.Armin
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar