Tren rayı üstünde otobüs durakları

Tren rayı üstünde otobüs durakları :İzmir Büyükşehir’den, Karadeniz fıkrası gibi uygulama…Bitmek bilmeyen güzergah değişiklikleriyle gündemi meşgul eden tramvay hattında, rayların üzerine konulan duraklar görenleri şaşırtıyor
İzmir’de şimdiye kadar toplam 15 kez güzergahları değiştirilen ve bu sebeple esprilere konu olan Büyükşehir Belediyesi’nin Konak ve Karşıyaka Tramvayları Projesi, şimdi de rayların üzerine monte edilen otobüs duraklarıyla gündemde…Yalı Caddesi’nde ray döşeme çalışmaları sırasında kaldırılan belediye otobüsü durakları yeniden yerine monte edildi. Tren raylarının üzerindeki otobüs durakları, akıllara Karadeniz fıkralarını getirdi. Otobüse binmek isteyen vatandaşlar, ray üstündeki duraklara güçlükle ulaşabiliyor. 2015 yılında Başkan Kocaoğlu’nun da katıldığı törenle ilk kazmanın vurulduğu projede imalatların başlaması ile birlikte aksaklıklar da bir bir gün yüzüne çıkmaya başladı.
15 DEFA REVİZYON YAPILDI
Yaklaşık 1 yıl içinde tramvay güzergahlarında toplamda 15 kez revizyona gidildi. Konak’ta daha önce Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın kara tarafından verilen geliş gidiş hattının biri, yolun deniz tarafına alınınca 3 milyon lira maliyetli kıyı düzenlemesi çalışmaları boşa gitti. Alsancak Viyadüklerindeki peyzaj düzenlemesi de benzer şekilde güzergah değişikliği kurbanı oldu. Egeli Sabah, plansız, programsız başlanan ve öyle devam eden projenin yol açtığı zararları kamuoyunun gündemine taşıtı. Bu kez yine tramvay projesinde, fıkralara konu olacak bir uygulamaya gidildi. Karşıyaka Yalı Caddesi’nin deniz tarafına tramvay hattı döşeyen Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmalar sırasında ray güzergahı üzerinde kalan Karşıyaka Nikah Sarayı, Yelken Kulübü, Yunuslar ve Yalı duraklarını söktü. Raylar döşendikten sonra da duraklar açık durak olarak hizmet vermeye başladı. Ancak otobüs bekleyen vatandaşların kışın yağmurdan yazın da güneşten olumsuz etkilenmesi şikayetleri beraberinde getirdi. Vatandaşlardan gelen tepkileri üzerine ESHOT Genel Müdürlüğü, çareyi, tramvay raylarının üzerine kapalı durakları yeniden monte etmekte buldu. Bu uygulama Karşıyaka Yalı Caddesi’nde trajikomik manzaların ortaya çıkmasına sebep oldu. Düzenleme kapsamında raylar durakta otobüs bekleyen vatandaşların ayaklarına takılmasın diye de araları parke taşlarla dolduruldu. Böylece raylarla zemin arasındaki kot farkı da ortadan kaldırılmış oldu. Ancak parke taşı döşenmeyen bölümlerden duraklara ulaşmak zorunda kalanlar güvenlik sorunu yaşadı. Büyükşehir Belediyesi’nin özensiz davrandığını belirten vatandaşlar, “Geldiler otobüs duraklarını daha önce döşedikleri rayların üzerine monte ettiler. Yarın öbür gün inşaat bitip tramvay çalışmaya başladığında gelip tekrar bu durakları buradan söküp başka yere taşımak zorunda kalacaklar. Büyükşehir Belediyesinde bir sürü mühendis görev yapıyor. Bu imalatı hiçbiri görmüyor mu?” diye isyan etti.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.